29 Ապրիլ 2016 - 20:15 AMT
Ապրիլի 29-ին Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հեռախոսազրույց են ունեցել:
Զրույցի հիմնական թեման սիրիական ճգնաժամի կարգավորումն էր՝ հրադադարի ռեժիմի պահպանմանն ուղղված համատեղ ջանքերի, շրջափակված բնակավայրերին հումանիտար օգնության տրամադրման ու կայուն քաղաքական երկխոսության կայացման շնորհիվ: Լավրովը շեշտել է խաղաղ բանակցություններին քրդերի ներգրավման ու սիրիական ընդդիմության ուժերի և ահաբեկիչների տարանջատման անհրաժեշտությունը:
Քննարկվել է նաև Լեռնային Ղարաբաղում և Ուկրաինայում իրավիճակը, ինչպես նաև այլ երկկողմ հետաքրքրության հարցեր:
Ապրիլի 19-ին ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կարասինը և Մոսկվայում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Տեֆտը հանդիպում էին անցկացրել: Նրանք քննարկել էին Անդրկովկասում անվտանգությանն առնչվող հարցեր, այդ թվում իրավիճակը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում:

29 апреля глава МИД России Сергей Лавров и госсекретарь США Джон Керри в ходе телефонной беседы обсудили ситуацию в мире.
Основной темой беседы стал кризис в Сирии и его урегулирование через сохранение и укрепление установленного совместными усилиями перемирия, а также оказания гуманитарной помощи осажденным населенным пунктам.
Глава МИД РФ подчеркнул необходимость вовлечения в мирный переговорный процесс курдов.
Лавров и Керри также обсудили другие актуальные проблемы, в частности ситуацию в Нагорном Карабахе и на Украине.Рассматривались и некоторые вопросы двусторонних отношений.
19 апреля замглавы МИД РФ Григорий Карасин и посол США в Москве Джон Тефт провели встречу. Они обсудили вопросы, касающиеся безопасности в регионе, в том числе в зоне карабахского конфликта.