30 Ապրիլ 2016 - 09:56 AMT
ԱՀՀ կոչը ամերիկահայերին՝ դիմեք Կոնգրեսին սիրիացի փախստականների համար ՀՀ-ին $15 մլն հատկացնելու նպատակով
Ամերիկայի հայկական համագումարն ԱՄՆ-ում ապրող հայերին կոչ է անում դիմել Կոնգրեսին՝ սիրիացի փախստականներին օգնելու նպատակով Հայաստանին $15 մլն տրամադրելու հարցով:
Ամերիկայի հայկական համագումարի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Հայաստանն ընդունել է մոտ 20.000 սիրիացի փախստականի:
«Մեզ շարունակում են անհանգստացնել Սիրիայում տիրող բռնություններն ու անկարգությունները, ինչի հետևանքով ազգային փոքրամասնությունները ստիպված են լինում իրենց կյանքը փրկելու համար փախչել ու ապաստան գտնել այլ երկրներում:
ԱՄՆ-ում ապրող հայերին կոչ ենք անում դիմել Կոնգրեսին՝ 2017թ. ֆինանսական տարվա՝ փախստականներին օգնելու համար նախատեսված ծրագրերի համար հատկացվող միջոցներից Հայաստանին 15 միլիոն դոլար հատկացնել, ինչպես նաև հետևել, որպեսզի օգնությունը լինի հասցեական, որպեսզի բոլոր նրանք, ովքեր մարդասիրական օգնության կարիք ունեն, ստանան այն»,- ասված է հաղորդագրության մեջ, հաղորդում է Galatv.am-ը:

Армянская Ассамаблея Америки (ААА) призвала армян США обратиться в Конгресс с просьбой предоставить Армении $15 млн на помощь сирийских беженцев.
В сообщении ААА отмечено, что Армения приняла 20 тыс беженцев из Сирии.
«Нас продолжают беспокоить беспорядки и проявления жестокости в Сирии, вследствие чего национальные меньшинства вынуждены ради спасения жизни бежать и находить убежище в других странах.
Проживающих в Америке армян призываем обратиться к Конгрессу США с просьбой выделить Армении $15 млн из бюджета 2017 года, рассчитанного на финансирование программ поддержки беженцев, а также проследить, чтобы помощь была адресной, и чтобы все, кто в ней нуждаются, получили ее»,- говорится в сообщении ААА, пишет Galatv.am.
Сегодня около 20 000 сирийских беженцев нашли убежище в Армении. Страна считается третьей в Европе по количеству принятых сирийских беженцев, учитывая население в 3 млн. человек и принимая во внимание тот факт, что до этого Армения приняла сотни тысяч беженце из Азербайджана.