30 Ապրիլ 2016 - 13:57 AMT
Եկեղեցու ճարտարապետ Արտին Կանջյանը նշել է, որ հարձակումը տեղի է ունեցել ապրիլի 24-ին՝ Ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին ընդառաջ:
Ավելի վաղ ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Տոխունգա քաղաքում բնակվող հայուհի Հասմիկ Չաթալյանը և իր ընտանիքը սպառնալիքներ են ստացել տան դռանը կախված հայկական դրոշի պատճառով:
Չաթալյանը ստացել էր նամակ, որտեղ, մասնավորապես, ասվում էր, թե նա «անարգում է» ամերիկացիներին հայկական դրոշ կախելով: «Դու ապրում ես ԱՄՆ-ում, ով ունի զինվորներ, ովքեր սպանվում են, որ քեզ չմորթեն շան նման, ինչպես թուրքերն արեցին… դու նյարդայնացնում ես մեզ, ու մենք քեզ այդ համար կվնասենք», – գրված էր նամակում: Ոստիկաններն ատելության հողի վրա միջադեպի հետքերով քրգործ են հարուցել

Хачкар, установленный в армянской церкви Сурб Абгар американского города Скоттсдейл (штат Аризона), был разрушен вандалами.
Кто-то разбил его на куски, и служители церкви сообщили, что чувствуют, как стали мишенью вандалов, передает 12 News.
По словам архитектора церкви Артина Канджяна, это, скорее всего, были преднамеренные действия, так как хачкар был разбит в период перед 24 апреля, когда весь мир вспоминает жертв Геноцида армян 1915 года.
Власти просят, любого, у кого есть информация об инциденте, обратиться в полицию Скоттсдейла, пишет.