Թուրքիայում մոտ 2000 քրեական գործ է հարուցված «Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիթ էրդողանին վիրավորելու» մեղադրանքով, գրում է Jerusalem Post-ում հրապարակված հոդվածում քաղաքական խորհրդատու և գրող Անիկա Գերիրոտ Ռոտշտեյնը:
«Այն բանից հետո, երբ հոլանդացի լրագրողուհուն ձերբակալեցին սեփական տանը էրդողանի հասցեին քննադատության պատճառով, և, երբ Թուրքիայի իշխանությունները պահանջեցին Գերմանիայից ձերբակալել և արտահանձնել թուրք երգիծաբանին, կասկած չի մնում, որ թուրքական կառավարությունը հանցավոր գործողություններ է կատարում արտերկրի ԶԼՄ-ների դեմ, որոնք համարձակություն են ունենում ընդդիմանալ նրա ռեժիմին»,-գրել է Ռոտշտեյնը:
«Դա տեղի է ունենում Թուրքիայում քրդերի շարունակական հալածանքներին զուհագեռ, որոնք, ճիշտ այնպես, ինչպես Հայոց ցեղասպանության ժամանակ էր, կտրականապես հերքվում են էրդողանի և նրա թիմակիցների կողմից»,-ասվում է հոդվածում:
Հղում անելով էրդողանի վերջին հայտարարությունների վրա այն մասին, որ Հայոց ցեղասպանություն չի եղել, և որ «նա, ով հակառակը կպնդի, Թուրքիայի թշնամին է»` հեղինակը վերլուծում է այդ մահմեդական երկրի հետ հարաբերությունները կարգավորելու Իսրայելի ձգտումների նպատակահարմարությունը:
«Իրադարձությունների նման զարգացումը մտահոգիչ է մի շարք պատճառներով և Իսրայելը պետք է լավ մտածի էրդողանի պես որևէ մեկի հետ մերձենալուց առաջ»,-գրում է Ռոտշտեյնը:
Հիշելով միլիոնավոր հայերին, հույներին, քրդերին և ազգային այլ փոքրամասնություններին, որոնք սպանվել են 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության ժամանակ, հեղինակն ասում է, որ Իսրայելը մեծ բարեկամներ ունի քրդերի շրջանում և մերձեցումն Էրդողանի ու ԱԶԿ հետ դավաճանություն է նրանց հանդեպ: Էլ ավելի մեծ դավաճանություն է այն փաստը, որ «Իսրայելը միակն է տարածաշրջանում, որը չի բարձրացնում իր ձայնը` դատապարտելու համար Անկարայի հակաժողովրդավարական ռեժիմը, որը դուրս է բոլոր սահմաններից»:
Անկախ կարճաժամկետ շահերից, որոնք հետապնդվում են լռության մատնելով ճշմարտությունն, անկասկած, երկարաժամկետ հեռանկարում, պետք է խուսափել այնպիսի հարաբերությունների ջերմացումից, որոնք լավ է մնան խորը սառեցված վիճակում»,-ասել է հեղինակը:
Ապրիլի սկզբին Իսրայելի իշխանությունները հաստատեցին առաջընթացը Թուրքիայի հետ երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման շուրջ բանակցություններում:

В настоящее время около 2000 расследований и судебных дел заведено в Турции в отношении лиц, подозреваемых в «оскорблении президента Реджепа Тайипа Эрдогана», пишет в своей статье в Jerusalem Post политический советник и писатель Анника Гернрот-Ротштейн.
«После того, как недавно голландскую журналистку арестовали в собственном доме из-за критики в адрес Эрдогана в твиттере, и того, как турецкие власти потребовали от Германии арестовать и выдать турецкого сатирика, нет сомнений в том, что турецкое правительство совершает преступные действия против зарубежных СМИ, обладающих смелостью противостоять его режиму»,- пишет Ротштейн.
«Это происходит одновременно с продолжающимся и упорным насилием и угнетением по отношению к курдам в Турции, и точно так же, как в случае с Геноцидом армян, это категорически отрицается Эрдоганом и его приспешниками»,- говорится в статье.
Ссылаясь на недавние высказывания Эрдогана о том, что Геноцида армян никогда не было, и что «тот, кто утверждает, что он был, является врагом Турции», автор анализирует целесообразность попытки Израиля наладить отношения с этой мусульманской страной.
«Такое развитие событий вызывает беспокойство по многим причинам, и Израиль должен дважды подумать перед тем, как сблизиться с кем-то вроде Эрдогана»,- пишет Ротштейн.
Вспоминая миллионы армян, греков, курдов и других нацменьшинств, убитых в Османской империи во время Геноцида 1915 года, автор говорит, что у Израиля есть большие друзья среди курдов, и сближение с Эрдоганом и его Партией справедливости и развития означает предательство по отношению к ним. И еще большим предательством является тот факт, что «Израиль – единственный в регионе не использует свой голос, чтобы осудить антидемократический исламистский режим Анкары, выходящий за рамки законов, границ и приличий».
«Независимо от краткосрочных выгод, исходящих от умалчивания правды, безусловно, последует долгосрочный вред от прогревания отношений, которые лучше хранить в стадии глубокой заморозки»,- добавляет автор.
Израиль и Турция в прошлом были стратегическими партнерами, но отдалились друг от друга на фоне переориентации турецкой внешней политики с европейской интеграции на укрепление позиций в арабо-мусульманском мире. Пиком взаимного охлаждения стал инцидент с «Флотилией свободы» — перехват в 2010 году израильскими «коммандос» судов, шедших на прорыв блокады сектора Газа, и гибель 10-и турок — участников плавания.
Читайте также:В Турции недовольны карикатурами на Эрдогана: Посол Нидерландов вызван на ковер, голландская журналистка арестована