Մայիսի 3-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի և ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հանդիպումը Ստեփանակերտում:
Քննարկվել են ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում ապրիլի 2-5-ը հակառակորդի կողմից սանձազերծված լայնածավալ պատերազմական գործողություններին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը կարևորել է այս ծանր օրերին քաղաքական ուժերի ցուցաբերած միասնականությունը և նրանց դերակատարությունը ժողովրդի առջև ծառացած խնդիրների լուծման գործում:
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ է հանդիպել նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Հանդիպելու նախաձեռնությունը եղել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանինը:
Ապրիլի 9-ին մոտ մեկ ժամ տևած զրույցը բացառապես վերաբերել է Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններին, Ղարաբաղյան կարգավորման բանակցային գործընթացում սպասվող առաջիկա զարգացումներին և այդ մարտահրավերների հանդեպ ներազգային համախմբման անհրաժեշտությանը: Հանդիպումը տեղի է ունեցել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի տանը:

3 Май 2016 - 08:47 AMT
3 мая в столице НКР Степанакерте состоялась встреча президента Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяна и первого президента Армении Левона Тер-Петросяна.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся широкомасштабных военных действий, развернутых Азербайджаном на карабахско-азербайджанской границе с 2 по 5 апреля.
Президент Саакян отметил важность единства, проявленного в эти тяжелые дни политическими силами, подчеркнув их роль в деле решения проблем, вставших перед армянским народом.
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян 9 апреля также имел встречу с президентом РА Сержем Саргсяном.
Инициатором встречи выступил Тер-Петросян, она продлилась около часа. Темой разговора была исключительно ситуация на линии соприкосновения Армии обороны НКР и ВС Азербайджана, предстоящих развитий в переговорах по урегулированию конфликта и необходимости национального единения перед вызовами.