Չնայած Սիրիայում տիրող ծանր իրավիճակին, Հալեպի Սահակյան և Զավարյան ազգայինվարժարանների աշակերտները փորձում են իրենց զորակցությունը հայտնել Արցախին:
Սիրիայի խորհրդարանի պատգամավոր, Բերիո Հայոց թեմի մամուլի խոսնակ Ժիրայր Ռեիսյանը հայտնում է, որ վարժարանների աշակերտներն իրենց առօրյա ծախսը խնայելով՝ «փոքրիկ» խնայողությունները որոշել են հատկացնել արցախյան գոյապայքարի մասնակիցներին, Արցախի իրենց հայրենակիցներին:
«Սա գոյատևելու հաստատակամության լավագույն արտահայտությունն է: Այսօր հալեպահայ մանուկն ու պատանին իր ապրած դժվարությունների, ռմբակոծությունների ու անապահով իրավիճակի ծանրությունը սեփական մաշկի վրա զգալով, ուրիշներից շատ ավելի լավ է հասկանում, թե ինչ է նշանակում պատերազմ, ինչ է նշանակում վտանգված լինել»,- ասել է Ռեիսյանը, գրում է «Հայերն այսօր»-ը:
Հալեպահայ երեխաներն իրենց նվիրատվությունը կատարել են մայիսի 3-ի առավոտյան՝ տարեվերջի քննությունից առաջ, երբ քաղաքը հրթիռակոծվում էր:

5 Май 2016 - 07:38 AMT
Несмотря на тяжелую ситуацию в Сирии, ученики национальных гимназий Саакян и Заварян Алеппо пытаются выразить свою поддержку Карабаху.
Депутат парламента Сирии, пресс-секретарь Берийской армянской епархии Жирайр Реисян сообщил, что ученики гимназий, экономя на своих будничных расходах, решили послать свои небольшие «сбережения» участникам карабахской борьбы за существование, соотечественникам в Арцахе.
«Это наилучшее проявление воли к жизни. Сегодня армянский ребенок и юноша Алеппо, на своей коже испытывая тяжесть переживаемых трудностей, бомбежек и неопределенности ситуации, лучше других осознает, что такое война, что значит быть в опасности», – отметил Жирайр Реисян, пишет «Армяне сегодня».
Свои сбережения армянские дети Алеппо отправили утром 3 мая, до начала завершающего год экзамена, когда город сотрясали ракетные удары и взрывы.
До начала гражданской войны в Сирии проживали более 100 тыс армян, большая часть которых проживала на севере страны – в Алеппо, и северо-востоке – Эль-Хасаке. В Дамаске проживали около 7 тыс армян. Около 20 тыс сирийских армян нашли убежище в Армении.