7 Մայիս 2016 - 06:26 AMT
Եվրոպական հեռարձակողների միությունը ֆեյսբուքյան էջում հայտարարություն է հրապարակել, որի համաձայն` փոփոխության է ենթարկվել «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի դրոշների քաղաքականությունը, հայտնում է Tert.am-ը:
«Եվրատեսիլ-2016»-ին Հայաստանը ներկայացնում է Իվետա Մուկուչյանը: Նա հանդես է գալու «LoveWave» երգով: Հայաստանը ելույթ կունենա 1-ին կիսաեզրափակչում` 7-րդ համարի ներքո:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ մրցույթի կազմակերպիչները մասնակից մի շարք պատվիրակությունների հետ կառուցողական զրույցներից հետո համաձայնել են մեղմացնել տարածաշրջանային, տեղական և ազգային դրոշների քաղաքականության նկատմամբ խստությունը:
Եվրոպական հեռարձակողների միությունն առաջարկել է նաև հանդուրժողականություն ցուցաբերել այլ դրոշների նկատմամբ, քանի որ հանդիսատեսը հարգում է «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի ոչ քաղաքական բնույթը:
Ավելի վաղ տեղեկություն էր տարածվել, որ «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթի այս տարվա դրոշների քաղաքականության համաձայն Արցախի դրոշը արգելված դրոշների ցանկում էր: Ավելի ուշ Եվրոպական հեռարձակողների միությունը ներողություն էր խնդրել բոլոր նրանցից, ում վիրավորել էր «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթի ընթացքում արգելված դրոշների ցանկի հրապարակումը: Հայտարարության մեջ նշվել էր, որ հրապարակվել է միայն դրոշների վերաբերյալ փաստաթղթի նախագիծը, որը հրապարակման ենթակա չէր:
Եվրատեսիլ 2016-ին կմասնակցեն 43 երկրի ներկայացուցիչներ: Մրցույթի կարգախոսն է Come together (Միավորվենք): «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթում որոշակի կանոններ են փոխվել։ «Եվրատեսիլ 2016»-ին Մեծ հնգյակի երկրների (Ֆրանսիա, Իսպանիա, Գերմանիա, Իտալիա, Մեծ Բրիտանիան) և մրցույթն ընդունող Շվեդիայի ներկայացուցիչներն իրենց ելույթները սկսելու են կիսաեզրափակիչ փուլից, բայց ինքնաբերաբար հայտնվելու են եզրափակիչ փուլում։ Ավելին, նրանք կունենան կիսաեզրափակիչ փուլի մյուս մասնակիցների համար քվեարկելու իրավունք։

Организаторы музыкального конкурса «Евровидение» официально заявили, что список флагов облегчен, передает Tert.am.
На «Евровидении-2016» Армению будет представлять Ивета Мукучян с песней «Love Wave». Она выступит под седьмым номером в первом полуфинале 10-го мая.
В сообщении говорится, что после долгих переговоров со многими делегациями, принято решение отменить список ранее запрещенных флагов и разрешить использование территориальных, национальных, локальных флагов, а также флага ЛГБТ сообщества.
Организаторы конкурса призывают не политизировать конкурс и проявлять толерантность по отношению друг к другу.
Ранее организаторы музыкального конкурса «Евровидение» заявили о списке запрещенных флагов. Среди них был и флаг Арцаха.
Музыкальный конкурс песен «Евровидение-2016» пройдет в столице Швеции Стокгольме. В конкурсе будут принимать участие 43 страны: Албания, Армения, Австралия, Австрия, Азербайджан, Беларусь, Бельгия, Босния и Герцеговина, Болгария, Хорватия, Кипр, Чехия, Дания, Эстония, Швеция, Франция, Македония, Грузия, Германия, Греция, Венгрия, Ирландия, Исландия, Израиль, Италия, Латвия, Литва, Мальта, Молдова. Черногория, Нидерланды, Норвегия, Польша, Румыния, Россия, Сан Марио, Сербия, Словения, Испания, Швейцария, Украина и Великобритания.