Մայիսի 5-ին Արցախի արևելյան շրջանում ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զինվորներն ինժեներական աշխատանքներ կատարելու ժամանակ հայտնաբերել են անտիկ շրջանի դամբարանադաշտ, հայտնում է «Արցախպրես»-ը:
ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրեն Դիաննա Միրիջանյանը նշել է, որ ինժեներական աշխատանքներ կատարելու ժամանակ հայտնաբերվել է անտիկ դարաշրջանի 2 դանբարանադաշտ, որտեղ գտնվել են 2 ամբողջական գտածո` եռատերև սափոր ու գավաթ, ափսեի 4 բեկոր:
«Գտածոներն այս պահին ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչությունում են և մաքրման աշխատանքներ են տարվում, որպեսզի ֆոնդավորենք»,- ասել է Դ. Միրջանյանը և հավելել, որ տեղանքում առաջիկայում կսկսվեն ուսումնասիրության աշխատանքներ:
ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շահվերդյանը նշել է, որ հայ զինվորները ոչ միայն պաշտպանում են հող հայրենին, այլ նաև պահպանում են մեր մշակույթը:
«Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, երբ որ Անգլիայի վարչապետին ներկայացվել է բյուջեն առանց մշակությաին ծախսերի, վերջինս ասել է. եթե մենք չենք պահպանելու մշակույթը, ինչի համար է պատերազմը»,- մեջբերել է Ս. Շահվերդյանը:

7 Май 2016 - 10:07 AMT
Солдаты Армии обороны НКР во время проводимых инженерных работ в восточном регионе Арцаха раскопали античный некрополь.
В обнаруженных солдатами двух некрополях античной эпохи оказались два целых кувшина и чашки, также 4 фрагмента тарелки, передает Artsakhpress.
«Находки в данный момент находятся в Историческом департаменте, где ведутся работы по очищению предметов», – сказала директор департамента Диана Мириджанян. По ее словам, в скором времени предметы поступят в фонд, а на месте находки начнутся научно-исследовательские работы.
Заместитель министра экономики НКР Сергей Шахвердян отметил, что армянские солдаты не только защищают нашу родину, они также охраняют культуру.
«Во время Второй мировой войны, когда британскому премьер-министру представили бюджет страны без расходов на культуру, премьер-министр сказал: «Если мы не будем беречь культуру, для чего нам война?», – процитировал Шахвердян.