10 Մայիս 2016 - 06:32 AMT
Ընդհանուր իրավիճակը շփման գծում վերահսկվում է, զորքերի մարտական պատրաստականության վիճակը համապատասխան մակարդակի վրա է, սահմանները ամուր են և հուսալի: Այդ մասին Ստեփանակերտում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանը, որը մասնակցում էր մայիսյան Եռատոնին նվիրված միջոցառումներին, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Անդրադառնալով հակառակորդի զորքերի կուտակուներին` նա ասել է. «Պարզ է, որ կկուտակեն, մենք էլ կցրենք»: Նա նշել է նաև, որ լարվածությունն առաջիկա օրերին դժվար թե աճի և որ նվազման միտում կա: Նախարարը հավելել է նաև, որ ադրբեջանցիները աշտպանվում են, «կազմակերպում են պաշտպանություն, վախի մթնոլորտ է իրենց մոտ»: «Կարող եմ ասեմ, որ մեր զորքերը գտնվում են համապատասխան աստիճանի, որ պետք լինի՝ պատասխան տալու»,-ասել է նա: Սպառազինության հարցում առկա թերահավատության մասին հարցին ի պատասխան՝ Մնացականյանը շեշտել է. «Զինվորի ոգին որ գտնվում է տեղում, դա, էդ հավատը ներշնչվում է նաև զենքի առումով, եթե զենքը ձեր ասածը լինի, զինվորը թերահավատ կլինի, որը որ չկա: Զենքը տեղում է, զինվորի ոգին տեղում է, այսինքն՝ ամեն ինչ նորմալ է»:
«Հայկական զինուժն ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքերը խոցել է հիմնականում հրազենային զենքերով, գնդացիրներով: Եվս մի քանի ԱԹՍ հայկական զինուժը խոցել է հակաօդային պաշտպանության միջոցներով»,-ասել է Պաշտպանության բանակի հրամանատար Լևոն Մնացականյանը «Արմենիա» հեռուստաընկերության «Ռէվոլյուցիա» հաղորդման ժամանակ, հայտնում է razm.infօ-ն:
Խոսելով ՊԲ խոցած ադրբեջանական ԱԹՍ-ների քանակի մասին՝ գեներալ-լեյտենանտ Մնացականյանը նշել է, որ ապրիլյան մարտերի ընթացքում հայկական ուժերը խոցել են առնվազն 14 սարք: ՊԲ հրամանատարի խոսքով՝ հակառակորդի ևս մի քանի ԱԹՍ հնարավոր է խոցված լինեն, սակայն դրանց մասին տեղեկությունները հաստատված չեն, ինչի պատճառով էլ ՊԲ-ն դրանց մասին չի հայտարարել:
Մնացականյանը նշել է նաև, որ բանակում իրենք ԱԹՍ-ների դեմ պայքարի նոր մեթոդներ են փորձարկում: «Երեկ չէ առաջին օրը մենք փորձարկումը կատարել ենք, և փորձարկման արդյունքները հույս են ներշնչում, որ հաջորդ անգամ այդ 14-ը լինելու է 28 կամ լինելու է էլ ավելի»,-նշել է ՊԲ հրամանատարը:
Նոր մեթոդների կիրառման դեպքում, ըստ Մնացականյանի՝ հայկական կողմի օբյեկտներն ավելի պաշտպանված են լինելու հակառակորդի անօդաչու թռչող սարքերից:
Պաշտպանության բանակի հրամանատարը նշել է նաև, որ հակառակորդն ունի նաև կադրերի խնդիր, որովհետև ադրբեջանցի զինծառայողները չեն կարողանում արդյունավետ կիրառել այդ անօդաչու թռչող սարքերը, ինչպես և ծանր հրանետները, խոշոր տրամաչափի ռեակտիվ համակարգերը:
Անդրադառնալով զիջումներին` Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության նախարարը նշել է. «Զիջում չկա, ոչ մեկը զիջումների մասին չի խոստացել, համենայն դեպս՝ ես դրա մասին չեմ լսել», հայտնում է «Ազատությունը»:
Տոնական միջոցառումները Ստեփանակերտում մեկնարկել են մայիսի 9-ին վաղ առավոտյան: Հաղթանակի երթին մասնակցելու համար Ղարաբաղի մայրաքաղաք մեծ թվով հյուրեր էին ժամանել, Հայաստանի պատվիրակությունը ղեկավարում էր վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: Ղարաբաղի նախագահի ուղեկցությամբ նրանք երթով Վերածննդի հրապարակից շարժվել են դեպի եղբայրական գերեզման: Այստեղ Ղարաբաղի բանակի պատվո պահակախումբը շարային քայլերթ է ցուցադրել:

В целом ситуация находится под контролем, боевая готовность войск находится на соответствующем уровне, границы крепки и надежны. Об этом в беседе с журналистами в Степанакерте заявил министр обороны Нагорного Карабаха Левон Мнацаканян, участвовавший в мероприятиях, посвященных майским праздникам, передает радио «Свобода».
Комментируя скопления азербайджанских войск, он отметил: «Ясно, что должны наблюдаться, а мы их рассеем».
Мнацаканян сказал, что напряженность в ближайшие дни вряд ли возрастет, зафиксирована тенденция к снижению. Министр также отметил, что азербайджанцы сейчас обороняются, «организуют оборону, у них царит атмосфера страха».
«Могу сказать лишь, что сегодня наши войска находятся в соответствующей степени готовности для того, чтобы дать отпор»,- добавил он.
На вопрос о существующих недостатках в вопросе вооружений Мнацаканян подчеркнул, что и в плане силы духа солдат, и в плане оружия все в порядке. На замечание о том, что в эти дни много говорят об уступках, и вопрос, какие уступки для Карабаха являются приемлемыми, министр обороны ответил: «Уступок нет, никто не обещал уступок, во всяком случае, я об этом не слышал».
«Армянские ВС сбивали азербайджанские беспилотники в основном огнестрельным оружием, пулеметами. Несколько БПЛА были сбиты системами ПВО»,- сказал Манцаканян в эфире передачи «Революция» на канале «Армения», пишет razm.infօ.
Говоря о числе сбитых азербайджанских беспилотников, министр отметил, что в ходе апрельских боев армянские ВС сбили как минимум 14 аппаратов. Он также добавил, что возможно были сбиты еще несколько БПЛА, однако информация о них не подтверждена, поэтому Армия обороны о них не заявила. Мнацаканян отметил, что на данный момент они разрабатывают новые методы борьбы с беспилотниками.
«Позавчера мы провели испытание, и оно внушает надежду, что в следующий раз будет не 14, а 28 и больше»,- сказал министр обороны НКР.
По словам Мнацаканяна, при применении новых методов армянская сторона будет более защищена от БПЛА противника. Он также отметил, что у Азербайджана есть проблемы с кадрами, так как азербайджанские военнослужащие не умеют результативно использовать беспилотники, а также тяжелую артиллерию и крупнокалиберные ракетные системы.
На замечание о том, что в эти дни много говорят об уступках, и вопрос, какие уступки для Карабаха являются приемлемыми, министр обороны ответил: «Уступок нет, никто не обещал уступок, во всяком случае, я об этом не слышал», передает радио «Свобода».
Праздничные мероприятия в Степанакерте начались 9 мая рано утром. Для участия в мероприятиях в столицу Карабаха прибыло большое количество гостей, делегацию из Армении возглавлял премьер страны Овик Абрамян.