Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը մայիսի 9-ի առավոտյան այցելել է Երուսաղեմի Հին քաղաքում գտնվող հայ առաքելական եկեղեցի և հանդիպել է Իսրայելում քրիստոնեական համայնքի առաջնորդների հետ: Ռիվլինին դիմավորել է Երուսաղեմի Հայոց պատրիարք Նուրհան Մանուկյանը:
Իսրայելի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել պատրիարքին և համայնքին հյուրընկալության համար, հայտնում է Israelnationalnews.com-ը:
«Ձեր համայնքի առաջնորդների հետ հանդիպումները միշտ կարևոր են ինձ համար, սակայն, այս օրերին, հնարավոր է, ավելի կարևոր: Ծանր ժամանակներ են մեր քաղաքի համար: Ահաբեկչությունն ու մահը վերադարձել են մեր փողոցներ: Կատաղի գրոհներն ամբողջ քաղաքի տարածքում ահագնացնում են վախը, և դրան զուգահեռ գալիս են անհանդուրժողականությունն ու ատելությունը»,-ասել է Ռիվլինը:
Նա կրկին հայտարարել է, որ Իսրայելը գնահատում է դավանանքի ազատությունը և մտահոգված է քրիստոնյա համայնքի բարգավաճմամբ, որին վտանգ է սպառնում ամբողջ Մերձավոր Արևելքում:
Մերձավոր Արևելքում տարիներ շարունակ ակտիվ գործում են ահաբեկչական խմբավորումները: Իսրայելում, մասնավորապես, պարբերաբար ահաբեկչական գործողություններ են կատարվում: Ամենալայնածավալներից էին ինտիֆադաները: Արաբերենից թարգմանաբար «ինտիֆադա» նշանակում է «զինված հակամարտություն»: Պաղեստինա-իսրայելյան հակամարտության պատմության մեջ երկու ինտիֆադա է եղել: Առաջինի պաշտոնական մեկնարկը համարվում է 1987թ. դեկտեմբերի 9-ը, երբ Գազայի հատվածի փախստականների ճամբարում զանգվածային անկարգություններ սկսվեցին; Առաջին ինտիֆադան հաջողվեց դադարեցնել միայն 1993-ին: Երկրորդ ինտիֆադայի մեկնարկը համարվում է 2000թ. սեպտեմբերի 28-ը, երբ այն ժամանակվա իսրայելյան ընդդիմության առաջնորդ Արիել Շարոնը մի խումբ ակտիվիստների հետ բարձրացավ Տաճարի լեռը և նույն օրը Երուսաղեմի Հին քաղաքում բախումներ սկսվեցին: Ահաբեկչական հարձակումներն Իսրայելի փողոցներում հաճախակի են: Դրանց զոհ են գնում ինչպես զինծառայողներ, այնպես էլ խաղաղ բնակիչներ:
Հայերն Իսրայելում վաղուց են բնակվում, Հին Երուսաղեմի չորս թաղամասերից մեկը կոչվում է Հայկական, այդտեղ է գտնվում Պատրիարքությունը և Մատենադարանը, որտեղ գտնվում է ավելի քան 4000 ձեռագիր մատյան: Իսրայելում մոտ 5000 հայ է բնակվում, որոնցից 2 հազարը կազմում է հին համայնքը, մյուսները՝ հայրենադարձներ են նախկին ԽՍՀՄ-ից:

10 Май 2016 - 08:55 AMT
Президент Израиля Реувен Ривлин утром 9 мая посетил Апостольскую армянскую церковь в Старом городе Иерусалима и встретился с лидерами христианской общины в Израиле. Ривлина встретил армянский патриарх Нурхан Манукян.
Президент Израиля поблагодарил патриарха и общину за гостеприимство, пишет Israelnationalnews.com.
«Встречи с лидерами вашего сообщества всегда важны для меня, но в эти дни, возможно, еще более важны. Настали трудные времена для нашего города. Терроризм и смерть вернулись на наши улицы. Яростные атаки по всему городу вызывают растущий страх, и с ним приходят нетерпимость и ненависть»,- подчеркнул Ривлин.
Он вновь заявил, что Израиль ценит свободу вероисповедания и обеспокоен благополучием христианской общины, которой угрожает опасность на всем Ближнем Востоке.
На Ближнем Востоке многие годы проявляет активность ряд террористических группировок. В Израиле, в частности, периодически случаются террористические акты. Одними из самых масштабных были интифады. В переводе с арабского «интифада» означает «вооруженное восстание». В истории палестино-израильского конфликта было две интифады. Официальной датой начала первой считается 9 декабря 1987 года, когда в лагере беженцев Джебалия в секторе Газа вспыхнули мощные беспорядки.Прекратить первую интифаду удалось лишь в 1993 году.Днем начала второй интифады принято считать 28 сентября 2000 года, когда лидер израильской оппозиции того времени Ариэль Шарон с группой правых активистов поднялся на Храмовую гору, и тут же в Иерусалиме, в Старом городе, начались столкновения.
На улицах Израиля террористические нападения – частое являение. Жертвами терактов становятся как военнослужащие, так и мирные жители страны.