Եվրահանձնաժողովը դեռ չի մեկնաբանում ապրիլի վերջում որոշ ԶԼՄ-ներում հայտնված ՀՀ նախկին վարչապետ, ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանի հայտարարությունն այն մասին, թե, իբր, Երևանը միջուկային զենք ունի, հայտնում է Interfax-ը:
«Ես պետք է ստուգեմ դա: Դուք գիտեք մեր դիրքորոշումը միջուկային զենքի չտարածման մասին: Դուք գիտեք, թե որն է մեր մոտեցումը, այն պարզ է»,-ասել է Բրյուսելում կայացած ճեպազրույցում ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինիի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մայա Կոսյանչիչը` անդրադառնալով ՀՀ նախկին վարչապետի հայտարարությանը:
Ապրիլի 29-ին Հրանտ Բագրատյանը մամուլի ասուլիսում հայտարարել էր, որ Հայաստանն ատոմային զենք ունի: «Մենք ատոմային զենք ստեղծելու հնարավորություն ունենք»,-ասել էր նա: Հետո հավելել էր. «Մենք ատոմային զենք ունենք»:
Ավելի վաղ խորհրդարանում Բագրատյանը կոչ էր արել ատոմային զենք ստեղծել` համարելով դա ՀՀ և ԼՂՀ անվտանգությունն ապահովելու միակ միջոցը:
Ավելի ուշ ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարել էր, որ երկիրը մտադիր չէ միջուկային զենք ստեղծել:

В Европейской комиссии пока не комментируют появившееся в СМИ в конце апреля заявление экс-премьера Армении, депутата Гранта Багратяна о том, что Ереван якобы обладает ядерным оружием.
«Я должна это проверить. Вы знаете нашу позицию относительно нераспространения и ядерного оружия. Вы знаете наш подход, он ясен», – сказала на брифинге в Брюсселе Майя Коцьянчич, официальный представитель главы дипломатии ЕС Федерики Могерини, на просьбу прокомментировать заявление бывшего главы правительства Армении, передает Интерфакс.
29 апреля Багратян заявил на пресс-конференции, что у Армении есть атомное оружие. «У нас есть возможность для создания атомного оружия», – заявил он. После этого Багратян добавил: «У нас есть атомное оружие».
Ранее Багратян в парламенте призвал создать атомное оружие, посчитав это единственным способом обезопасить Армению и НКР от нападения со стороны Азербайджана и Турции.
Вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов заявил, что республика не планирует создавать ядерное оружие.