12 Մայիս 2016 - 12:07 AMT
Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի և Դորտմունդի «Բորուսիայի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի ապագան կորոշվի առաջիկա 10 օրում: Այդ մասին հայտնել է ֆուտբոլիստի գործակալ Մինո Ռայոլան: «Դեռ ոչինչ որոշված չէ: Բայց Մխիթարյանի ապագան «Բորուսիայում» հայտնի կդառնա առաջիկա 10 օրում»,-ասել է Ռայոլան, հայտնում է Armsport.am-ը Bild-ի վրա հղումով:
Մխիթարյանի պայմանագիրը «Բորուսիայի» հետ ուժի մեջ է մինչև 2017-ի ամառը:
«Բորուսիայի» ղեկավարությունն ու մարզչական շտաբը շատ են ցանկանում երկարացնել պայմանագիրը Մխիթարյանի հետ: Ռայոլան իր հերթին փորձում է հնարավոր նոր պայմանագրում ներառել խաղացողի տրանսֆերային հատուցման գումարի մասին կետը, ինչը թույլ կտա Մխիթարյանին հեռանալ «Բորուսիայից, եթե լինի ակումբ, որը պատրաստ կլինի նրա համար այդպիսի գումար վճարել:
Goal.com կայքը ներկայացրել է Գերմանիայի ընթացիկ առաջնության խորհրդանշական հավաքականի կազմը, որտեղ ընդգրկվել է նաև Հենրիխ Մխիթարյանը:
27-ամյա ֆուտբոլիստի համար են պայքարում հայտնի ֆուտբոլային ակումբներ «Չելիսն», «Արսենալը», «Յուվենտուսը»: «Չելսին», ըստ ԶԼՄ-ների, արդեն մոտ €60 մլն է առաջարկել Մխիթարյանի համար, «Յուվենտուսը»` £24 (մոտ $35 մլն), «Արսենալը»` մոտ $32մլն` մոտ 100 հազար ֆունտ շաբաթական աշխատավարձով: Տարեկան դա կազմում է մոտ $7.5 մլն:
Հենրիխ Մխիթարյանը ճանաչվել է գերմանական Բունդեսլիգայի ապրիլ ամսվա լավագույն խաղացող: Նա նաև 5-րդն է Whoscored 2015/16 խաղաշրջանի ֆուտբոլիստների արդյունավետության վարկանիշում: Առաջին 4 հորիզոնականները զբաղեցնում են համապատասխանաբար «Բարսելոնայի» հարձակվողներ Լիոնել Մեսին ու Նեյմարը, «ՊՍԺ» հարձակվող Զլաթան Իբրահիմովիչը, Մադրիդի «Ռեալի» հարձակվող Գարեթ Բեյլը:
Մխիթարյանն ընթացիկ առաջնությունում 12 անգամ ճանաչվել է հանդիպման լավագույն խաղացող: Ցուցանիշով հայ ֆուտբոլիստից առաջ են միայն Լիոնել Մեսին ու Զլաթան Իբրահիմովիչը, ովքեր լավագույն խաղացող են ճանաչվել 13-ական անգամ: Գոլային փոխանցումների ցուցանիշով հայ ֆուտբոլիստը 2-րդն է «Արսենալի» հարձակվող Մեսութ Օզիլից հետո (15՝ 18-ի դիմաց):

Будущее полузащитника сборной Армении и дортмундской «Боруссии» Генриха Мхитаряна станет известно в течение ближайших дней. Об этом сообщил агент футболиста Мино Райола.
«Еще ничего не решено. Однако будущее Мхитаряна в «Боруссии» станет известно максимум в течение 10 дней», – заявил Райола, передает Armsport.am сом ссылкой на Bild.
Действующий контракт Мхитаряна рассчитан до лета 2017 года.
Руководство и тренерский штаб «Боруссии» очень хотят добиться продления контракта с футболистом. Райола со своей стороны пытается включить в новое возможное соглашение пункт о сумме трансферной компенсации за игрока, которая позволит ему покинуть «Боруссию», если найдутся клубы, готовые заплатить за него такие деньги.
Сайт Goal.com представил состав символической сборной текущего чемпионата Германии. В сборную вошел также Генрих Мхитарян. В качестве вратаря сайт представил Лориса Кариуса («Майнц»). Также в символическую сборную вошли защитники Джонатан Тах («Байер»), Айтак Сулу («Дармштадт»), Матс Хумелс («Боруссия»), Давид Алаба («Баварии»), полузащитники Томас Мюллер («Бавария»), Махмуд Дауд («Боруссия»), нападающие Пьер-Эмерик-Обамеянг («Боруссия»), Роберт Левандовски («Бавария»), Хавьер Хернандес («Байер»).
За 27-летнего футболиста борятся известные футбольные клубы «Челси», «Арсенал» и «Ювентус». По информации СМИ, «Челси» уже предложил за футболиста свыше €60 млн, «Ювентус» – £24 млн (около $35 млн), «Арсенал» – около $32 млн, при недельной зарплате около 100 тыс фунтов, это более $7.5 млн в год.
Полузащитник сборной Армении и дортмундской «Боруссии» Генрих Мхитарян признан лучшим игроком апреля чемпионата немецкой Бундеслиги. Как передает сайт чемпионата, по результатам опроса, в котором приняли участие более 26 тыс человек, Мхитарян набрал 42% голосов. Второе место в рейтинге занял полузащитник мюнхенской «Баварии» Артуро Видаль (31%). Армянский футболист также занимает 5 место по результативности среди футболистов 2015/16 сезона в рейтинговой таблице Whoscored.