Մայիսի 12-ին Փարիզ ժամանած արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նույն օրը հանդիպել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Մարկ Էյրոյի հետ:
Հայաստանի և Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն արձանագրել են, որ երկկողմ հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա: Անդրադարձան տնտեսական փոխգործակցության առավել զարգացման և ընդլայնման հնարավորություններին։ Այդ համատեքստում Նալբանդյանը շեշել է, որ Հայաստանում գործում են ֆրանսիական կապիտալով մոտ 160 ընկերություն, և Հայաստանը ողջունում է ֆրանսիական ներդրումների աճն ու այդ ուղղությամբ նոր նախաձեռնությունները։
Բանակցությունների առանցքային հարցն էր ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը:
Նալբանդյանը գործընկերոջը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, կարևորել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ միասին հետևողական ջանքերը՝ ապրիլի սկզբին տեղի ունեցածը բացառելու և հիմնախնդիրը բացառապես խաղաղ ճանապարհով հանգուցալուծելու ուղղությամբ։
Նալբանդյանը վերահաստատել է, որ երբ համապատասխան պայմաններ ստեղծվեն, Հայաստանը շարունակելու է Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ համատեղ աշխատանքն՝ ուղղված հիմնախնդրի՝ բանակցությունների միջոցով հանգուցալուծմանը:
Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ ուժի կիրառումն անընդունելի է, և բանակցային ճանապարհով կարգավորումն այլընտրանք չունի: Նրանք ընդգծել են ղարաբաղյան հակամարտության գոտում 1994-1995թթ. զինադադարի հաստատման և դրա ամրապնդման մասին եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի կարևորությունը և դրանց լիակատար իրականացման անհրաժեշտությունը:
Այս համատեքստում երկուստեք ընդգծվել է հրադադարի խախտումների և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման և հակամարտության գոտում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնման հրատապությունը։
Նալբանդանը Ժան-Մարկ Էյրոյին հրավիրել է այցելել Հայաստան։
Հայկական կողմը ներկայացրել է միջազգային կառույցներին Արցախի դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի արդյունքում բանակցային գործընթացին հասցված վնասը: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ բանակցային գործընթացի վերսկսման համար անհրաժեշտ է երեք կարևոր քայլ. հետաքննության մեխանիզմների ներդնում, հասցեական հայտարարություններ և երաշխիքներ, որ Ադրբեջանը չի գնա նոր ագրեսիայի և ահաբեկչության ԼՂՀ ժողովրդի նկատմամբ:

Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 12 мая встретился в Париже со своим французским коллегой Жан-Марком Эйро, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Министры Налбандян и Эйро с удовлетворением отметили, что двусторонние отношения находятся на высоком уровне. Касательно возможностей развития и расширения двустороннего экономического сотрудничества Налбандян подчеркнул, что в Армении действует порядка 160 компаний, работающих с привлечением французского капитала, и Армения приветствует рост французских инвестиций и новые инициативы в этом направлении.
Ключевым вопросом переговоров стал процесс урегулирования карабахского конфликта. Министр Налбандян представил своему французскому коллеге ситуацию, создавшуюся в свете агрессии Азербайджана против Нагорно-Карабахской Республики, отметил важность реализации совместно со странами-сопредседателями МГ ОБСЕ последовательных шагов по исключению событий начала апреля и урегулированию конфликта исключительно мирным путем.
Налбандян подтвердил готовность Армении продолжить совместно со странами МГ ОБСЕ работу по урегулированию конфликта посредством переговоров, после создания соответствующих условий.
Ранее сопредседатели Минской группы призвали президентов Армении и Азербайджана встретиться в Вене. «Министры иностранных дел наших стран (РФ, США и Франция) готовы помочь организовать эту встречу… основные задачи будут заключаться в укреплении режима прекращения огня и выявлении путей достижения доверия, которые создадут благоприятные условия для возобновления переговоров о всеобъемлющем урегулировании на основе главных принципов»,- говорится в заявлении сопредседателей.
Собеседники сошлись во мнении, что применение силы неприемлемо и альтернативы решения конфликта посредством переговоров не существует. Они подчеркнули важность подписанных в 1994-1995 гг. трехсторонних бессрочных соглашений по установлению режима прекращения огня и необходимость их полноценного исполнения. В этом контексте, обе стороны подчеркнули создание механизма для расследования нарушений режима прекращения огня и инцидентов в зоне конфликта и актуальность расширения возможностей офисе ОБСЕ.