Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը մայիսի 12-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդին:
Թաթոյանը ԵԽ գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի նախաձեռնած ռազմական ագրեսիայի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ կատարված մարդու իրավունքների հիմնարար խախտումները, տեղեկացնում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը:
Պաշտպանը ներկայացրել է նաև ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարված դաժանությունների կոնկրետ օրինակներ և Յագլանդին է փոխանցել Լեռնային Ղարաբաղի մարդու իրավունքների պաշտպանի հրապարակած՝ այդ դեպքերը վերլուծող զեկույցը:
«Արման Թաթոյանն ընդգծել է նաև ազգությամբ հայերի նկատմամբ ատելություն և բռնություն սերմանող՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ագրեսիվ քաղաքականության կործանարար հետևանքները, որը խաթարում է Եվրոպայի խորհրդի ողջ իրավապաշտպան համակարգը: Ընդ որում, այդ քաղաքականությունը խրախուսվում է պետական մակարդակով և կրում է բացարձակ անհանդուրժողական բնույթ», – ասված է հաղորդագրությունում:
Հանդիպման ընթացքում արձանագրվել է, որ «մարդու իրավունքների խախտումներն անթույլատրելի են ցանկացած պարագայում. իրավունքների պաշտպանությունը քաղաքականություն կամ սահմաններ չի կարող ճանաչել»:
Կողմերը կարևորել են մարդու իրավունքների պաշտպանի դերը երկրում եվրոպական չափանիշների ներդրման հարցում: Մասնավորապես՝ հանդիպման ընթացքում նշվել է օմբուդսմենի հաստատության կարևորությունը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման գործում:
Քննարկվել են նաև ընտանեկան բռնության կանխարգելման, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության, ինչպես նաև մի շարք այլ ոլորտների վերաբերող հարցեր:
Մայիսի 3-ին ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է փաստարկված իրավական գնահատական Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ խաղաղ բնակչության նկատմամբ անթույլատրելի ու անխտրական հարձակումների, ինչպես նաև ադրբեջանական խաղաղ բնակավայրերում ռազմական օբյեկտներ տեղակայելու վերաբերյալ: Իրավական գնահատականում մանրամասն հիմնավորվում է, որ Ադրբեջանը շարունակում է լրջորեն խախտել մարդու հիմնարար իրավունքները: Մասնավորապես, միջազգային փաստաթղթերի մանրամասն ուսումնասիրության հիման վրա հիմնավորումներ են բերված, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացվող գործողությունները ուղիղ հակասության մեջ են մարդու իրավունքների, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի՝ միջազգայնորեն ընդունված հիմնարար սկզբունքների հետ:

Омбудсмен Армении Арман Татоян 12 мая в Страсбурге встретился с генеральным секретарем Совета Европы Турбьерном Ягландом.
Татоян представил генсеку СЕ основные нарушения прав человека, совершенные в отношении гражданского населения Нагорно-Карабахской Республики в результате военной агрессии, развязанной Азербайджаном в начале апреля, сообщает пресс-служба офиса Защитника прав человека.
Омбудсмен представил также конкретные примеры зверств азербайджанских ВС и передал Ягланду доклад Защитника прав человека НКР, в котором приводится анализ этих случаев.
«Арман Татоян отметил также разрушительные последствия агрессивной политики Азербайджана, сеющего ненависть и насилие в отношении армян, что идет в разрез со всей правозащитной системой Совета Европы. При этом, эта политика поощряется на государственном уровне и носит исключительно нетерпимый характер»,- говорится в сообщении.
На встрече было особо отмечено, что «нарушения прав человека недопустимы в любом случае, поскольку защита прав не связана с политикой и не признает границ».
Стороны отметили важность роли Защитника прав человека в вопросе внедрения европейских критериев в стране. В частности, на встрече была отмечена важность института омбудсмена в деле реализации решений Европейского суда по правам человека.
Были обсуждены также вопросы предотвращения семейного насилия, защиты прав инвалидов и многие другие сферы деятельности института омбудсмена.
3 мая омбудсмен Нагорно-Карабахской Республики опубликовал подкрепленную фактами правовую оценку случаев непозволительного применения Азербайджаном вооружений против мирного населения НКР, а также размещения военных объектов на территории азербайджанских населенных пунктов. В правовой оценке обосновывается, что Азербайджан продолжает серьезнейшим образом нарушать базовые права человека. В частности, на основе подробного исследования международных документов приведены обоснования того, что осуществляемые азербайджанскими ВС действия противоречат правам человека, а также международным гуманитарным нормам.