14 Մայիս 2016 - 06:10 AMT
Մայիսի 13-ի կեսօրից հետո ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում ստեղծված լարվածությունը պահպանվել է նաև մայիսի լույս 14-ի գիշերը:
Հակառակորդը շարունակել է խախտել կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը` կիրառելով 60 (53 արկ), 82 (142 արկ) միլիմետրանոց ականանետեր, ՀԱՆ-17 (30 արկ) ու ՌՊԳ-7 (2 արկ) տիպի նռնականետեր և ԶՈւ-23-2 տիպի զենիթային կայանք (30 կրակոց):
ՊԲ առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկված պատասխան գործողությունների արդյունքում` հակառակորդի ակտիվությունը ճնշվել է, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Մայիսի 13-ին` ժամը 17:00-ից սկսած, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկարությամբ հակառակորդը սկսել է տարբեր տրամաչափի ականանետերից արկակոծման ենթարկել ՊԲ մարտական հենակետերը:
Ինչպես հայտնում է Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունը, հատկապես ինտենսիվ կրակոցներ են արձանագրվել առաջնային գծի հյուսիսարևելյան (Մարտակերտ) և հյուսիսային (Թալիշ) ուղղություններում, որոնց ընթացքում հակառակորդը 82 միլիմետրանոց ականանետերից արձակել է 116 արկ:
Հատկանշական է, որ հակառակորդը, իր սովորության համաձայն, շտապել է շփման գծում իրադրությունն ապակայունացնելու իր քայլերը բարդել ղարաբաղյան կողմի վրա, ինչը իրականությանը չի համապատասխանում:

14 Май 2016 - 06:50 AMT
Начиная со второй половины дня 13 мая и до утра 14 мая на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил сохранялась напряженная ситуация.
Азербайджан продолжил нарушать договоренность о прекращении огня, применив 60мм (53 снаряда), 82мм (142 снаряда) минометы, гранатометы типа АГС-17 (30 снарядов) и РПГ-7 (2 снаряда) и зенитную установку ЗУ-23-2 (30 залпов).
Вследствие нарушения договоренности со стороны противника на оборонительном участке одной из воинских частей Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, тяжелое ранение получил военнослужащий Ованнес Эдуардович Погосян, 1995 года рождения.
В результате предпринятых передовыми подразделениями Армии обороны НКР ответных мер активность противника была подавлена, сообщает пресс-служба министерства обороны НКР.
13 мая начиная с 17:00 по всей протяженности линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил, Азербайджан начал обстреливать из минометов различного калибра армянские позиции. Особенно интенсивный обстрел зарегистрирован на северо-восточном (Мартакерт) и на северном (Талиш) направлениях передовой, где противник выпустил 116 снарядов из 82-мм минометов.
«Показательно, что противник, как обычно, поспешил взвалить свою вину за дестабилизацию на линии соприкосновения на карабахскую сторону, что не соответствует действительности, сообщает пресс-служба министерства обороны НКР.
Передовые части Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики соблюдают договоренности о прекращении огня и прибегают к ответным действиям только в случае крайней необходимости.