Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիան` ՖԻՖԱ-ն պատմության մեջ առաջին անգամ իր գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում կին է նշանակել: Նորանշանակ պաշտոնյան 54-ամյա Ֆաթմա Սամուրան է Սենեգալից, հայտնում է BBC-ին:
Մինչ նոր նշանակումը Սամուրան ՄԱԿ հումանիտար համակարգողն էր Նիգերիայում: ՖԻՖԱ-ում նա կփոխարինի Ժերոմ Վալկեին, որին 12 տարով հեռացրել են ֆուտբոլային գործունեությունից:
«Ֆաթման ամենահարմար թեկնածուն էր այդ դերի համար: Նա թարմություն կբերի որպես ապագայի մարդ, ոչ թե անցյալի: Ընդ որում նա կողմնակի անձ է, ինչը ևս կնպաստի նրան, որ ճիշտ ուղղությամբ շարժվենք: Մենք հավատում ենք սեռերի հավասարությանը»,-ասել է ՖԻՖԱ-ի նախագահ Ջաննի Ինֆանտինոն:
Նա նաև նշել է, որ Սամուրան ապացուցել է թիմ ստեղծելու և այն ղեկավարելու, կազմակերպության աշխատանքը բարելավելու ունակությունը:
«Եվ, ինչը կարևոր է ՖԻՖԱ-ի համար, նա նաև հասկանում է, որ թափանցիկությունն ու հաշվետվությունը ցանկացած հաջողակ և պատասխանատու կազմակերպության հիմքն են կազմում»,-ասել է ՖԻՖԱ-ի նախագահ Ինֆանտինոն:
2016-ի հունվարին Ժերոմ Վալկեին հեռացրեցին ՖԻՖԱ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից: Նրան կասկածում են Բրազիլիայում ԱԱ-2014-ի տոմսերի ապօրինի վաճառքին մեղսակից լինելու մեջ:

14 Май 2016 - 10:31 AMT
Международная федерация футбола FIFA впервые в истории назначила своим генеральным секретарем женщину. Им стала 54-летняя уроженка Сенегала Фатма Самура, сообщает ВВС.
До назначения в FIFA она работала гуманитарным координатором ООН в Нигерии. На должности в FIFA Самура заменит Жерома Вальке, которого ранее отстранили от футбольной деятельности на 12 лет.
«Фатма – наиболее подходящий кандидат для этой роли. Она станет свежим глотком воздуха – это человек из будущего, а не прошлого. При этом она пришла со стороны, что также поможет нам двигаться в нужном направлении. Мы верим в равенство полов», – сказал президент FIFA Джанни Инфантино.
Он также отметил, что Самура доказала свою способность создавать и возглавлять команды и улучшать работу организации.
«И, что важно для FIFA, она также понимает, что прозрачность и подотчетность лежат в основе любой успешной и ответственной организации», – заявил президент ФИФА Джанни Инфантино.
В январе 2016 года Жерома Вальке уволили с поста генерального секретаря организации FIFA. Его подозревают в причастности к нелегальной продаже билетов на матчи ЧМ-2014 в Бразилии.