Ադրբեջանն ահաբեկչական պետություն է և նման պետություններին բնորոշ է գործում է: Այդ մասին հայտարարել է ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսանակ Դավիթ Բաբայանն` անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչով է պայմանավորած վերջին օրերի լարվածությունը, հայտնում է Tert.am-ը:
Մայիսի 13-ի կեսօրից հետո ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում ստեղծված լարվածությունը պահպանվել է նաև մայիսի լույս 14-ի գիշերը: ՊԲ հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում հրազենային ծանր վիրավորում է ստացել զինծառայող, 1995թ. ծնված Հովհաննես Էդուարդի Պողոսյանը:
«Պատճառն այն է, որ Ադրբեջանը ահաբեկչական պետություն է և նման պետություններին բնորոշ է հենց այդպիսի պահվածք: Ուրիշ որևէ այլ նպատակ չկա, առավելևս այս ամիս կային օրեր, որոնք իրենց նշանակությամբ այսպիսի խենթ վիճակում գտնվող պետությանն էլ ավելի են խենթացնում, օրինակ՝ մայիսի 9-ը՝ եռատոնը, մայիսի 11-ը՝ Հեյդար Ալիևի ծննդյան օրը, ամսի 12-ին եղել է զինադադարի հաստատման 22-րդ տարեդարձը, և այդ օրերին պետք է մի վատ բան անեին»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք դա նախագահների հետ հանդիպումով չի՞ պայմանավորված` Բաբայանն ասել է.«Ընդհանրապես միշտ նման հանդիպումների նախօրեին, կամ դրանից հետո, Ադրբեջանը նման քայլերի դիմում է, առաջ ավելի ընդգծված, իսկ հիմա միշտ է դիմում, որովհետև «հիվանդությունը» զարգանում է»:
Այն դիտարկմանը, թե փոխանակ այդ հանդիպումները խաղաղությունն ամրապնդեն, կարծես, հակառակ արդյունք են ունենում Բաբայանը պատասխանել է, որ Ադրբեջանը միշտ էլ շարունակելու է այդպիսի քայլեր կատարել, դրա համար համանախագահները պետք է ավելի մեծ ջանքեր գործադրեն, որ այդ զինադադարի խախտումների արձանագրում սկսեն: «Հիմա պետք է վերանայվեն մոտեցումները, պետք է ավելի կոնկրետ քայլեր ձեռնարկվեն միջնորդների կողմից, որպեսզի այս խնդիրը կարգավորվի, այսինքն՝ զինադադարի ռեժիմի խախտումները ֆիքսելու մեխանիզմներ ներդրվեն»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանի այս պահվածքը չի ենթադրում, որ խաղաղության դիմաց իրենք զինջումներ են ցանկանում` Դավիթ Բաբայանն ասել է.«Ես կարծում եմ, որ Ադրբեջանն այս պատերազմի ժամանակ այնպես է իրեն վատ, խայտառակ ձևով պահել, որ ինչ զիջումների մասին կարող է խոսքը գնալ: Ընդհանրապես այս հակամարտությունը չի կարող լուծվել զիջումներով, այն մաքսիմում կարող է լուծվել փոխզիջումային տարբերակով, այն էլ համարծեք փոխզիջումներով, սակայն միակողմանի զիջումները կբերեն ողբերգությունների»։ Ըստ Դավիթ Բաբայանի՝ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի, ոչ թե միջնորդ երկների կողմից ներկայացված վերջնագրերով, այլ կողմերը պետք է գան համապատասխան համաձայնության:
ԼՂՀ նախագահի խոսնակը նաև ասել է, որ Ադրբեջանն այն պետությունը չէ, որ կարողանա թելադրել կամ վերջնագրեր նեկայացնել, այլ կարող է միայն շանտաժի դիմել և հանցագոծություններ անել:
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հնարավոր հանդիման ակնկալիքներին` Բաբայանը կարևորել է զինադադրի ռեժիմն արձանագրող մեխանզիմների ներդրումը: «Պետք է սկսել ամենաստորին օղակից, հետո գնալ առաջ»,-ասել է նա:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 16-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Ավստրիայի Հանրապետություն՝ Վիեննա, որտեղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների նախաձեռնությամբ նախատեսված են մի շարք աշխատանքային հանդիպումներ

14 Май 2016 - 13:21 AMT
Азербайджан является террористическим государством, и она действует характерно таким странам. Об этом сказал пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян, сообщает Tert.am.
«Причина в том, что Азербайджан – террористическое государство и таким государствам присуще именно такое поведение. Каких-либо иных целей нет. Более того, в этом месяце были такие дни, которые своим значением довели государство, уже находящееся в безумном положении, до еще большего безумия. К примеру, 9 мая – тройной праздник, 11 мая – день рождения Гейдара Алиева, 12 мая – 22-летие установления перемирия, и в эти дни они же должны были сделать что-то плохое»,- сказал Бабаян.
Касаясь вопроса, не обусловлено ли создание напряженности на границе, ожидаемой встречей президентов, Бабаян отметил, что всегда в преддверии таких встреч или после них, Азербайджан предпринимает такие шаги. «Раньше это было реже, а сейчас приобрело постоянный характер, поскольку «болезнь» развивается», – заметил он.
Согласно информации пресс-службы министерства обороны НКР начиная со второй половины дня 13 мая и до утра 14 мая на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил сохранялась напряженная ситуация. Азербайджан продолжил нарушать договоренность о прекращении огня, применив 60мм (53 снаряда), 82мм (142 снаряда) минометы, гранатометы типа АГС-17 (30 снарядов) и РПГ-7 (2 снаряда) и зенитную установку ЗУ-23-2 (30 залпов).
На замечание о том, что вместо того, чтобы эти встречи укрепляли мир, складывается впечатление, что они приносят обратный результат, Бабаян ответил, что Азербайджан всегда будет предпринимать такие шаги, поэтому сопредседателям следует приложить больше усилий, чтобы начать фиксировать нарушения прекращения огня. «Сейчас нужно пересмотреть подходы, посредники должны предпринять более конкретные меры, дабы наладить этот вопрос, то есть, внедрить механизмы, фиксирующие нарушения режима прекращения огня», – сказал он. Касаясь вопроса, не означает ли такое поведение Азербайджана, что вместо мира они хотят уступок, Бабаян сказал, что ни о каких уступках не может идти и речь, поскольку в этой войне Азербайджан проявил себя крайне безобразно. «Этот конфликт не может быть решен путем уступок, максимум путем компромиссов, односторонние уступки приведут к трагедии», – заключил он.
Пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики также сказал, что Азербайджан не то государство, которое бы могло диктовать условия и ставить ультиматумы, она может только прибегнуть к шантажу и совершать преступления.