Գերմանիայի խորհրդարանը շարունակում է քայլերն՝ ուղղված օրինագծի ընդունմանը, որը դատապարտում է Հայոց ցեղասպանությունը` քայլ, որը, հավանաբար, կզայրացնի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին և կսպառնա փախստականների վերաբերյալ ԵՄ-Թուրքիա փխրուն գործարքին, գրում է Tert.am-ը The Financial Times-ի վրա հղումով:
Հունիսի 2-ին նախատեսված քվեարկությունը տեղի կունենա էրդողանի հասցեին ուղղված գերմանացի երգիծաբանի վիրավորական բանաստեղծության շուրջ ստեղծված դիվանագիտական սկանդալի և փախստականների վերաբերյալ գործարքում կենտրոնական բաղադրիչ հանդիսացող Շենգենյան գոտում թուրքերի համար առանց վիզայի ճանապարհորդելու իրավունքի վերաբերյալ ԵՄ-ում աճող մտահոգությունների ֆոնին:
Այս քայլը կարող է է՛լ ավելի բարդացնել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի ինտենսիվ ջանքերը` հանգստացնել Էրդողանին և համոզել նրան դադարեցնել փախստականների վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնագիրը տապալելու սպառնալիքները: Մերկելը կարող է ևս մեկ անգամ հանդիպել Թուրքիայի նախագահին. նա պետք է այցելի Ստամբուլ՝ ՄԱԿ-ի համաժողովին մասնակցելու համար:
Բունդեսթագը սկսել է քննարկել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ օրինագիծը դեռ անցած տարի Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցից առաջ, բայց անգամ 2015 թվականի ապրիլին խորհրդարանական թեժ բանավեճից հետո Մերկելի կառավարությունը դիմադրեց քվեարկություն անցկացնելու ընդդիմադիր Կանաչների կուսակցության ջանքերին: Անգամ փախստականների ճգնաժամից առաջ Մերկելը մտահոգված էր թուրք-գերմանական հարաբերություններին սպառնացող պոտենցիալ վտանգի պատճառով:
Այնուամենայնիվ, կառավարությունն որոշել է, որ այլևս չի կարող շարունակել իշխող կոալիցիայի տանող գիծը և անտեսել Ցեղասպանության դատապարտման վերաբերյալ հնչեցվող հայտարարությունները, այդ թվում՝ Հռոմի պապի կողմից:
Կանաչների կուսակցության հետ բանակցություններից հետո Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն- Քրիստոնեա-սոցիալական միության՝ CDU/CSU-ի և Սոցիալ- դեմոկրատական կուսակցության՝ SPD-ի ղեկավարները համաձայնել են պաշտպանել Ցեղասպանության մասին որոշումը: Սա նշանակում է, որ այն գրեթե անկասկած կընդունվի, գրում է թերթը:
2015-ին Գերմանիայի խորհրդարանն ապրիլի 24-ին հավանություն տվեց Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևին՝ Օսմանյան Թուրքիայում իրականացված 1,5 մլն հայերի զանգվածային սպանությունը որակելով ցեղասպանություն:
Չնայած տեքստը դեռ չի հրապարակվել, օրակարգը ներկայացնող տեքստն արդեն պարզ է դարձնում մտադրությունները. «101 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում հայերի և այլ քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության հիշատակին»:
Քվեարկության հետաձգումը նշանակում է, որ այն տեղի է ունենում անգամ շատ ավելի անհարմար ժամանակ, քան մեկ տարի առաջ էր: Այնուամենայնիվ, Կանաչների կուսակցության՝ թուրքական ծագմամբ ղեկավարներից Չեմ Օզդեմիրը Bild Am Sonntag թերթին ասել է. «Շատ հնարավոր է, որ Անկարայում զայրույթի ալիք կլինի: Բայց Բունդեսթագը թույլ չի տալիս իրեն շանտաժի ենթարկել Էրդողանի նման բռնակալի կողմից»:
Գերմանացի մտավորականները, այդ թվում` թուրքական ծագում ունեցող ռեժիսոր Ֆաթիհ Ակինը, բաց նամակով դիմել են Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին և Բունդեսթագին` կոչ անելով Մերկելին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը հունիսի 2-ին ընդունվելիք բանաձևով: Բաց նամակը հրապարակվել է Die Zeit գերմանական պարբերականում: Նամակում գերմանացի մտավորականները կոչ են անում «հստակ դիրքորոշում ցույց տալ հունիսի 2-ին և հայ ժողովրդի դեմ իրականացված հանցագործությունը կոչել իր անունով` ցեղասպանություն»:
Ընթերցեք նաև. Ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը. Գերմանացի մտավորականների, այդ թվում՝ Ֆաթիհ Ակինի կոչը Մերկելին

16 Май 2016 - 10:20 AMT
Парламент Германии продвигается вперед в процессе признания массового убийства армян в Османской империи в годы Первой мировой войны в качестве геноцида. И это, вероятно, приведет в бешенство президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана и поставит под угрозу хрупкое соглашение между ЕС и Турцией по вопросам беженцев, отмечает берлинский корреспондент Financial Times Стефан Вагстил.
Голосование по законопроекту о признании Геноцида армян, запланированное на 2 июня, может создать еще больше преград на пути усилий канцлера Германии Ангелы Меркель, направленных на задабривание и убеждение Эрдогана отказаться от угроз в адрес ЕС относительно вопроса беженцев.
Еще в апреле 2015 года нижняя палата Бундестага подавляющим числом голосов одобрила резолюцию, в которой массовое убийство 1,5 млн армян сто лет назад в Османской империи охарактеризовано как геноцид. Но даже после этого правительство Меркель сопротивлялось усилиям, возглавляемым оппозиционной Партией зеленых, провести официальное голосование.
Тем не менее, правительство решило, что больше не может противостоять волне открытых признаний и заявлений о Геноциде армян, в том числе от Папы Римского. После переговоров с Партией Зеленых, в ходе посвященного 100-летней годовщине Геноцида армян заседания в апреле 2015 года все фракции нижней палаты Бундестага проголосовали за принятие соответствующей резолюции.
В свою очередь, Президент Германии Йоахим Гаук 23 апреля в Берлине принял участие в литургии памяти жертв Геноцида армян в Османской империи 1915 года и публично назвал погромы армян в Османской империи 1915 года геноцидом.
Хотя текст законопроекта до сих пор не опубликован, намерения Бундестага становятся ясны из названия пункта повестки дня: «В память Геноцида армян и других христианских меньшинств в Османской империи 101 год назад».
Длительная задержка в голосовании означает, что оно пройдет в еще более неловкое время, чем год назад, говорится в статье Financial Times. Тем не менее, сопредседатель Партии зеленых, политик турецкого происхождения Джем Оздемир заявил газете Bild am Sonntag: «Это решение может вызвать гнев Анкары, но Бундестаг не позволит себя шантажировать такому деспоту как Эрдоган».
Ранеенемецкая интеллигенция, в том числе немецкий кинорежиссер турецкого происхождения Фатих Акин (фильм «Шрам») и другие деятели искусств, опубликовали открытое письмо канцлеру Германии Ангеле Меркель и Бундестагу с призывом признать Геноцид армян. В открытом письме артисты призвали 2 июня продемонстрировать твердую позицию и охарактеризовать преступления, совершенные против армянского народа, как «геноцид». Это будет лучшим извинением перед потомками жертв, считают артисты.