16 Մայիս 2016 - 17:20 AMT
Սարգսյան-Մոգերինի հանդիպում. Կարևոր է, որ ԵՄ ներկայացուցիչներն այցելեն ԼՂ հակամարտության տուժած շրջաններ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ մայիսի 16-ին, Վիեննայում հանդիպել է Եվրոպական միության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինիին:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանի զարգացումներին և անվտանգությանն սպառնացող ներկայիս մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր: Այդ համատեքստում հանգամանալից անդրադարձ է եղել ԼՂ հակամարտության շփման գոտում ապրիլի սկզբին հրադադարի կոպիտ խախտման հետևանքով առաջացած լարվածության աճին և ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու հնարավորություններին, տեղեկացնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը: Նախագահ Սարգսյանը՝ ներկայացնելով հայկական կողմի դիրքորոշումը բանակցային գործընթացի վերսկսման վերաբերյալ` կարևորել է 1994թ. հրադադարի և 1995թ. հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման միջոցառումների համաձայնագրերի անվերապահ կատարման անհրաժեշտությունը, որպես խնդրի կարգավորման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը նպատակաուղղված առաջին քայլ:
Մոգերինին վերահաստատել է ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների ջանքերին և պատրաստակամություն հայտնել սատարելու հակամարտության գոտում վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման հարցում: Այդ առումով հայկական կողմը կարևորել է ԵՄ ներկայացուցիչների այցելությունները հակամարտությունից տուժած շրջաններ:
Հույս է հայտնվել, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարների նախաձեռնությամբ Վիեննայում նույն օրը կայանալիք հանդիպումները կնպաստեն ստեղծված իրավիճակի հաղթահարմանը, տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև Հայաստան-Եվրամիություն երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին, այդ թվում՝ առանձին ոլորտներում գործակցությանը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Վիեննայում է աշխատանքային այցով: Ավստրիայի մայրաքաղաքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների նախաձեռնությամբ նախատեսված են մի շարք աշխատանքային հանդիպումներ, այդ թվում սպասվում է հանդիպում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Կարդացեք նաև՝ Ուորլիք. ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների ԱԳ նախարարները կմասնակցեն Սարգսյան-Ալիև հանդիպմանը

16 Май 2016 - 18:07 AMT
Встреча Саргсян-Могерини: Важно, чтобы представители ЕС посетили пострадавшие в ходе конфликта районы
16 мая президент Армении Серж Саргсян в Вене провел встречу с верховным представителем Европейского союза по иностранным делам Федерикой Могерини.
На встрече были обсуждены вопросы безопасности и развития событий в регионе. В этом контексте была обсуждена эскалация карабахского конфликта и грубое нарушение режима прекращения огня в начале апреля, передает пресс-служба президента Армении.
Президент Саргсян, представляя позицию Армении относительно возобновления переговорного процесса, подчеркнул важность следования соглашениям о прекращении огня от 1994-1995 гг., отметив это как первый шаг на пути к урегулированию конфликта.
Могерини вновь подтвердила поддержку ЕС усилиям сопредседателей МГ ОБСЕ и выразила готовность помочь в мероприятиях, направленных на восстановление доверия в зоне карабахского конфликта. В связи с этим армянская сторона подчеркнула важность посещений представителями ЕС районов, пострадавших в ходе боевых действий на линии соприкосновения.
Стороны выразили надежду, что предстоящие встречи, организованные в Вене посредством глав МИД стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, поспособствуют урегулированию конфликта и установлению мира в регионе.
В ходе встречи стороны также коснулись сотрудничества и двухсторонних отношений между Арменией и ЕС.
Читайте также:Уорлик: Главы МИД стран-сопредседателей МГ ОБСЕ будут присутствовать на встрече Саргсяна и Алиева