Աշխատանքային այցով Ավստրիայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ մայիսի 16-ին, Վիեննայում հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ:
Կողմերը քննարկել են 2016-ի ապրիլի սկզբին ԼՂ հակամարտության գոտում հրադադարի կոպիտ խախտման հետևանքով ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու հնարավորությունները: Կարևորելով ՄԽ համանախագահների մայիսի 12-ի հայտարարությունը` նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ բանակցային գործընթացի վերսկսման համար անհրաժեշտ է ապահովել 1994-ի զինադադարի մասին և 1995-ի զինադադարի ամրապնդման մասին համաձայնագրերի լիարժեք իրականացումը, ինչպես նաև զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի շուտափույթ ներդրումը, ընդգծելով փաստը, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարներն են նախաձեռնել ներկայիս հանդիպումը:
Մայիսի 12-ին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հայտարարություն էին տարածել՝ նշելով, որ շփման գծի երկայնքով վերջին ժամանակներում բռնության դեպքերի և տիրող լարվածությունը թոթափելու համատեքստում ժամանակն է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները հանդիպեն: Դրանում ասվում էր նաև. «Մեր երկրների (Ռուսաստան, Ֆրանսիա և ԱՄՆ) արտաքին գործերի նախարարները պատրաստ են նպաստել այդ հանդիպման կայացմանը հաջորդ շաբաթ, Վիեննայում: Նրանց հիմնական խնդիրը լինելու է զինադադարի ռեժիմի պահպանման ամրապնդումը և վստահություն ձեռք բերելու ուղիներ փնտրելը, որը կվերականգնի բանակցային գործընթացը՝ հիմնախնդրի լուծման հիմնարար սկզբունքների շուրջ»:
Հանրապետության նախագահը հույս է հայտնել, որ նրանք նույնպիսի հետևողականությամբ իրենց հասցեական դիրքորոշումներով ու հստակ քայլերով կնպաստեն բանակցությունների վերսկսման համար նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը:
Կողմերը ևս մեկ անգամ վերահաստատել են, որ ԼՂ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, և անհրաժեշտ է հիմնարար սկզբունքների հիման վրա գտնել փոխընդունելի լուծման մեխանիզմներ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Վիեննայում է աշխատանքային այցով: Ավստրիայի մայրաքաղաքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների նախաձեռնությամբ նախատեսված են մի շարք աշխատանքային հանդիպումներ, այդ թվում սպասվում է հանդիպում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Կարդացեք նաև՝ Սարգսյան-Մոգերինի հանդիպում. Կարևոր է, որ ԵՄ ներկայացուցիչներն այցելեն ԼՂ հակամարտության տուժած շրջաններ

16 Май 2016 - 18:49 AMT
Президент РА – Керри: Возобновление переговоров возможно при выполнении соглашений о прекращении огня от 1994-95гг
Президент Армении Серж Саргсян 16 мая в Вене провел встречу с госсекретарем США Джоном Керри.
Стороны обсудили возможности выхода из ситуации, сложившейся в результате нарушения режима прекращения огня в начале апреля в зоне карабахского конфликта. Подчеркнув важность заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 12-го мая, президент Саргсян отметил, что для возобновления переговорного процесса важно обеспечить выполнение соглашений о прекращении огня от 1994г. и 1995 г., а также внедрение механизмов расследования нарушений режима прекращения огня.
12 мая сопредседатели Минской группы ОБСЕ – посол РФ Игорь Попов, посол США Джеймс Уорлик и посол Франции Пьер Андрие, – заявили, что в свете недавних вспышек насилия и безотлагательности снижения уровня напряженности вдоль линии соприкосновения для президентов Армении и Азербайджана настало время встретиться. «Министры иностранных дел наших стран (РФ, США и Франция) готовы помочь организовать эту встречу на следующей неделе в Вене. Их основные задачи будут заключаться в укреплении режима прекращения огня и выявлении путей достижения доверия, которые создадут благоприятные условия для возобновления переговоров о всеобъемлющем урегулировании на основе главных принципов»,- говорилось в заявлении сопредседателей.
Подчеркнув тот факт, что инициаторами встреч в Вене выступили главы МИД стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, Саргсян выразил надежду, что они будут также последовательны в вопросе создания благоприятных условий для возобновления переговоров посредством адресных позиций и конкретных шагов.
Стороны еще раз подтвердили, что военного решения карабахского конфликта не может быть, и необходимо найти приемлемые механизмы решения на основе главных принципов.
Читайте также:Встреча Саргсян-Могерини: Важно, чтобы представители ЕС посетили пострадавшие в ходе конфликта районы