18 Մայիս 2016 - 06:12 AMT
Մայիսի 17-ի լույս 18-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում իրադրությունը համեմատաբար հանգիստ է եղել:
Հակառակորդի կողմից կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը խախտվել է հիմնականում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից: Միայն հյուսիսարևելյան (Մարտակերտի) ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 մմ ականանետ (3 արկ) և ձեռքի հակատանկային նռնականետ (2 արկ):
ՊԲ առաջապահ զորամասերը պահպանել են կրակի դադարեցման պայմանավորվածութունը և շարունակել վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Մայիսի 16-ի լույս 17-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տաբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից ու հետևակի մարտական մեքենայից (30 արկ), 60 միլիմետրանոց ականանետերից (16 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետերից (32 արկ) խախտել է կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել շփման գոտու հարավարևելյան (Հադրութ) և արևելյան (Մարտունու) ուղղություններով:
Հատկանշական է, որ ադրբեջանական զինուժը առաջնագծում իրադրության ապակայունացման և սադրիչ գործողությունների էր դիմում Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանագահների ջանքերով կազմակերպված Հայաստանի և Ադրբեջանի Հանրապետությունների նախագահների հանդիպման ընթացքում, ինչի արդյունքում հարավային ուղղությամբ տեղակայված ՊԲ դիրքերից մեկում մայիսի 17-ին` ժամը 00:50-ի սահմաններում, հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել ժամկետային զինծառայող, 1996թ. ծնված Խաչատուր Վարդանի Հարությունյանը:

18 Май 2016 - 07:07 AMT
В ночь с 17 на 18-е мая оперативная обстановка на линии карабахских и азербайджанских ВС оставалась относительно спокойной. Противник продолжил нарушать договоренность о прекращении огня, в основном применяя разнокалиберное стрелковое оружие и ручной противотанковый гранатомет (2 снаряда).
Только в северо-восточном направлении (Мартакерт) азербайджанские ВС применили 60 –мм миномет (3 снаряда) и ручной противотанковый гранатомет (2 снаряда).
Передовые подразделения Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики соблюдали договоренность о прекращении огня и продолжили уверенно выполнять поставленную перед ними боевую задачу, передает пресс-служба МО НКР.
В ночь с 16 на 17-е мая на линии соприкосновения карабахский и азербайджанских ВС противник из разнокалиберного стрелкового оружия, боевой пехотной машины (30 снарядов), 60 –мм минометов (16 снарядов) и автоматических станковых гранатометов (32снаряда) нарушил договоренность о прекращении огня.
Наиболее интенсивные нарушения наблюдались в юго-восточной части (Гадрут) и восточной (Мартуни) линии соприкосновения. В результате нарушения противником договоренности о прекращении огня на одном из боевых постов Армии обороны, расположенных в южном направлении, 17 мая в 00:50 смертельное огнестрельное ранение получил солдат-срочник Хачатур Варданович Арутюнян, 1996года рождения.