18 Մայիս 2016 - 06:25 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը մայիսի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում կանցկացնի Մարտակերտի արևելյան ուղղությամբ, հայտնում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները պատրաստակամություն են հայտնել աջակցել դիտարկման անցկացմանը և ապահովել ԵԱՀԿ առաքելության անդամների անվտանգությունը:
Մայիսի 17-ի լույս 18-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում իրադրությունը համեմատաբար հանգիստ է եղել: Հակառակորդի կողմից կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը խախտվել է հիմնականում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից: Միայն հյուիսարևելյան (Մարտակերտի) ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 մմ ականանետ (3 արկ) և ձեռքի հակատանկային նռնականետ (2 արկ):
Վիեննայում ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը համաձայնություն է ձեռք բերվել՝ քայլեր ձեռնարկել մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման, հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի հնարավոր վերսկսման ուղղությամբ:

18 Май 2016 - 07:12 AMT
Согласно достигнутой с властями НКР договоренности, миссия ОБСЕ 19 мая проведет плановый мониторинг линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана восточнее Мартакерта, сообщает МИД Нагорно-Карабахской Республики.
В ночь на 18 мая оперативная обстановка на линии карабахских и азербайджанских ВС оставалась относительно спокойной. Противник продолжил нарушать договоренность о прекращении огня, в основном применяя разнокалиберное стрелковое оружие и ручной противотанковый гранатомет (2 снаряда). Только в северо-восточном направлении (Мартакерт) азербайджанские ВС применили также 60 –мм миномет (3 снаряда) и ручной противотанковый гранатомет (2 снаряда).
С позиций Армии обороны НКР наблюдение будут осуществлять сотрудник офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Петер Сведберг (Швеция) и личный помощник ЛПДП Саймон Тиллер (Великобритания), а также представитель Группы планирования высокого уровня (ГПВУ) ОБСЕ, полковник Андрей Барашкин (Россия).
Читайте также:На линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана обстановка оставалась относительно спокойной