Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻԴԵ) նախագահ Կիրսան Իլյումժինովն առաջարկում է Ֆեդերացիայի հովանու ներքո շախմատի համացանցային մրցույթ անցկացնել Հայաստանի և Ադբեջանի միջև: Նախաձեռնության հիմքում այն գաղափարն է, որ շախմատը նպաստում է փոխըմբռնմանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Իլյումժինովն իր առաջարկությունը նախ ներկայացրել է ՀՀ նախագահին որն, ըստ ՖԻԴԵ-ի նախագահի, հաճույքով է ընդունել առաջարկը:«Մայիսի 24-ին լինելու եմ Բաքվում, հանդիպելու եմ Ադրբեջանի ղեկավարության հետ և այսպիսի առաջարկ կանեմ՝ «երկիրը՝ երկրի դեմ», որպեսզի Հայաստանն ու Ադրբեջանը կոլեկտիվ շախմատ խաղան, որին կարող են մասնակցել բոլոր ցանկացողները` քայլ կատարելով համացանցում»,- Sputnik Armenia ռադիոկայանի եթերում ասել է Կիրսան Իլյումժինովը:
Պատասխանելով հարցին, թե կարող է արդյոք շախմատը նպաստել խաղաղության հաստատմանը հակամարտող կողմերի միջև` ՖԻԴԵ-ի ղեկավարն ասել է, որ «բոլոր հարցերը պետք է խաղաղ լուծվեն շախմատի սեղանի շուրջ, որպեսզի մարտնչեն միայն շախմատի խաղատախտակի մոտ»:
«Դա կարող է նպաստել երկու երկրների ժողովրդների միջև փոխվստահության հաստատմանը: Երբ հին հույները Օլիմպիական խաղեր էին անցկացնում, բոլոր պատերազմներն ու հակամարտությունները դադարում էին: Հուսով եմ, շախմատն ու սպորտն ընդհանրապես, ինչպես ծառայել են խաղաղությանը և մարդկությանը, այնպես էլ այս դեպքում, Շախմատի համաշխարհային օլիմպիադայի ժամանակ օրինակ կծառայեն բոլոր երկրներին` ցույց տալով, որ պետք է ապրել հաշտ ու խաղաղ, առավել ևս հիմա, երբ տարվա ընթացքում աշխարհում 100-ից ավելի զինված հակամարտություն է լինում»,- ասել է Իլյումժինովը:
Շախմատի համաշխարհային օլիպիադան տեղի կունենա Բաքվում ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 1-14-ը:
ՖԻԴԵ-ի նախագահը մայիսի 17-ին շախմատի մանկապատանեկան մարզադպրոցի բացման արարողության շրջանակներում շախմատ է խաղացել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ, խաղն ավարտվել է ոչ ոքի:

Президент ФИДЕ Кирсан Илюмжинов предложил под эгидой федерации провести шахматный интернет-матч между Арменией и Азербайджаном, в основе инициативы — идея о том, что шахматы содействуют взаимопониманию.
Илюмжинов первым делом озвучил свое предложение президенту Армении Сержу Саргсяну, который, по его словам, с большим удовольствием принял его.
«Буду встречаться с руководством Азербайджана 24 мая в Баку и предложу такую инициативу — «страна на страну», чтобы Армения с Азербайджаном сыграли в коллективные шахматы, когда любой желающий может принять участие в игре, сделав ход через интернет», – сказал 18 мая Илюмжинов в эфире радио Sputnik Армения, пишет РИА Новости.
Отвечая на вопрос о том, могут ли шахматы помочь установлению мира среди конфликтующих сторон, глава ФИДЕ сказал, что «все вопросы должны решаться мирно, за шахматным столом, чтобы воевали только за шахматной доской».
«Это может посодействовать взаимодоверию между народами. Когда древние греки проводили Олимпийские игры, останавливались все войны и конфликты. Надеюсь, шахматы и спорт, как служили объединению мира и человечества, так и в этом случае, во время Всемирной шахматной олимпиады шахматисты подадут пример всем странам мира, что нужно жить в мире и дружбе, тем более сейчас, когда в год по всему миру более 100 вооруженных конфликтов», – сказал он.
17 мая президент Армении Серж Саргсян принял участие в официальной церемонии открытия детско-юношеской шахматной спортшколы в Шенгавитском районе Еревана. В присутствии учеников школы Серж Саргсян и президент ФИДЕ Кирсан Илюмжинов сыграли одну партию. Партия завершилась ничьей.
После президент Армении Серж Саргсян принял участие в церемонии открытия чемпионата мира по шахматам среди глухих, проходящего в Доме шахмат имени Тиграна Петросяна. На открытии присутствовал также президент ФИДЕ Кирсан Илюмжинов. До начала церемонии Саргсян и Илюмжинов возложили цветы к памятнику великому армянскому шахматисту Тиграну Петросяну.
Президент ФИДЕ назвал Ереван столицей развития шахматного спорта, а Сержа Саргсяна – сильным шахматистом.
«Не случайно, что под его руководством как капитана, национальная сборная по шахматам завоевала три раза олимпийские медали на Всемирных шахматных олимпиадах. По уровню среди всех президентов государств, входящих в ФИДЕ, Саргсян — чемпион, а этих стран 187», – сказал Илюмжинов.