Լատվիայի ԱԳ նախարար Էդգար Ռինկևիչը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է բանակցություններ սկսել` Եվրամիության հետ Հայաստանի և Ադրբեջանի ասոցացման վերաբերյալ:
Բրյուսելում ընթացող Եվրոպական միության և Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների 7-րդ հանդիպմանը Լատվիայի ԱԳ նախարարը հորդորել է Եվրամիությանն ակտիվորեն սատարել գործընկերության երկրներին, որոնց քաղաքացիներն, ըստ Ռինկևիչի, պետք է զգան գործնական օգուտը ԵՄ հետ համագործակցությունից, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
«Լատվիայի ԱԳ նախարարը նշել է, որ բանակցություններ պետք է սկսվեն Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ ասոցացման նոր համաձայնագրերի վերաբերյալ»,-ասվում է գերատեսչության հայտարարության մեջ:
Ռինկևիչը շեշտել է, որ Եվրամիությունը պետք է Արևելյան գործընկերության երկրների հետ համաձայնագրեր կնքի առևտրի ազատ գոտու և վիզաների չեղարկման մասին: Նախարարը կոչ է արել ԵՄ-ին մերձեցնել համագործակցությունը այդ պետությունների հետ տրանսպորտի, տարանցիկ փոխադրումների, էներգետիկայի, առողջապահության և ՏՏ տեխնոլոգիաների ոլորտներում:
Արևելյան գործընկերության նախագիծը չի նախատեսում ԵՄ-ին անդամակցելու հնարավորություն, սակայն միտված է ԵՄ քաղաքական և տնտեսական ինտեգրմանը Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի, Ուկրաինայի հետ: 2014-ին Թբիլիսին, Քիշնևն ու Կիևը ասոցացման մասին համաձայնագիր են կնքել ԵՄ հետ: Մյուս երկրների հետ ԵՄ-ն որոշել է մշակել գործընկերության անհատական ծրագրեր, որոնք գործակցության նվազ աստիճան են ենթադրում:

23 Май 2016 - 13:12 AMT
Глава МИД Латвии Эдгар Ринкевич заявил о необходимости начать переговоры об ассоциации с Евросоюзом Армении и Азербайджана, передает РИА Новости.
На проходящей в Брюсселе встрече глав МИД стран-членов ЕС и государств «Восточного партнерства» министр иностранных дел Латвии призвал Евросоюз активно поддерживать страны партнерства, граждане которых, по словам Ринкевича, должны почувствовать практическую пользу от сотрудничества с ЕС.
МИД Латвии подчеркнул, что должны начаться переговоры о новых соглашениях об ассоциации с Азербайджаном и Арменией.
Ринкевич отметил, что Евросоюз должен заключить со странами «Восточного партнерства» соглашения о зоне свободной торговли и отмене виз. Министр призвал ЕС ближе сотрудничать с этими государствами в сферах транспорта, транзитных перевозок, энергетики, здравоохранения и IT-технологий.
Проект «Восточное партнерство» не предусматривает возможности членства в ЕС, но нацелен на политическую и экономическую интеграцию Евросоюза с Арменией, Азербайджаном, Белоруссией, Грузией, Молдавией и Украиной. Тбилиси, Кишинев и Киев в 2014 году подписали с ЕС соглашения об ассоциации и глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли. С остальными странами ЕС решил разрабатывать индивидуальные планы партнерства, предполагающие меньшую степень взаимодействия.
В октябре 2015 года Евросоюз предоставил мандат своему исполнительному органу, Европейской комиссии, на начало переговоров с Арменией по новой правовой базе отношений. Данный рамочный документ призван заменить Соглашение об ассоциации, которое Ереван и Брюссель согласовали, однако так и не парафировали два года назад.