Մադրիդի «Ատլետիկոն» դարձել է ֆրանսիական Լիգա 2-ի մասնակից «Լանս» ակումբի համասեփականատերը: «Լանսը» նախկինում պատկանում էր ադրբեջանցի գործարար Հաֆիզ Մամեդովին:
Ավելի վաղ «Լանսը» դատարանի որոշմամբ առգրավվել է ադրբեջանցի գործարար Հաֆիզ Մամեդովից, քանի որ նրան պատկանող RCL ընկերությունը, որին պատկանում էր ակումբը, սնանկ հայտարարվեց Ֆրանսիայում:
Իրավունքների փոխանցման գործարքն ավարտվել է և «Ատլետիկոն» այժմ «Լանսի» բաժնետոմսերի 35%-ի սեփականատերն է: Ակումբի բաժնետմոսերի ևս 65%-ն այսուհետ պատկանում է լյուքսեմբուրգյան «Սոլֆերինո» ընկերությանը, որի հետևում են Իգնասիո Ագուիլլոն և Միգել Անխել Խիլը, ինչպես նաև բրիտանական AmberCapital ներդրումային ընկերությանը, որի հիմնադիրներն են լիբանանահայ Ժոզեֆ Մարի Օգուրլյանը և ֆրանսիացի Ժիլ Ֆրետինյեն:
«Լանսի» սեփականատիրոջ փոփոխությունը դժգոհության ալիք է բարձրացրել Ադրբեջանում և հիստերիայի առիթ դարձել, քանի որ ակումբի փաստացի համասեփականատերերի թվում այժմ նաև հայ կա:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ներն ակումբի վաճառքն արդեն Հաֆիզ Մամեդովի հանդեպ «դավաճանություն» են որակել Իգնասիո Ագուիլլոյի կողմից:

24 Май 2016 - 09:12 AMT
Азербайджанский бизнесмен лишился футбольного клуба «Ланс»: Совладельцем клуба стала компания армянина
Мадридский «Атлетико» стал совладельцем клуба «Ланс», ранее принадлежавшего азербайджанскому бизнесмену Хафизу Мамедову и выступающего во французской Лиге 2.
Сделка о переходе прав завершена, и «Атлетико» теперь владеет 35% акций «Ланса». Еще 65% акций клуба будут принадлежать люксембургской компании «Сольферино», за которой стоят представители мадридского «Атлетико» Игнасио Агуилло и Мигель Анхель Хиль, а также британская инвестиционная компания AmberCapital, основателем которой является ливанец армянского происхождения Жозеф-Мари Огурлян и француз Жиль Фретинье.
Ранее «Ланс» решением суда был отобран у азербайджанского бизнесмена Хафиза Мамедова, так как его компания RCL, владевшая клубом, была объявлена во Франции банкротом.
Смена владельца клуба «Ланс» вызвала в Азербайджане волну негодования и истерик, что вполне ожидаемо, так как в числе нынешних фактических совладельцев клуба есть армянин.
Азербайджанские СМИ уже окрестили факт продажи клуба компании «Сольферино» предательством со стороны Игнасио Агуилло по отношению к Хафизу Мамедову.