Մայիսի 31-ից հունիսի 2-ը Մինսկում տեղի կունենա ԱՊՀ անդամ երկրների անվտանգության մարմինների հատուկ նշանակության ծառայությունների հակաահաբեկչական ստորաբաժանումների ղեկավար կազմի հավաքը:
Միջոցառման կազմակերպիչն է ԱՊՀ անդամ երկրների հակաահաբեկչական կենտրոնը` Բելառուսի Պետական անվտանգության կոմիտեի աջակցությամբ:
Հավաքի շրջանակում կամփոփվի ԱՊՀ անդամ երկրների «Կիբեր-Հակաահաբեկչություն-2016» հակաահաբեկչական զորավարժության առաջին փուլը, կանկացվի զորավարժության եզրափակիչ փուլը: Զորավարժության ընթացքում հակաահաբեկչական գործողություն կանցկացվի` կազատվեն ռազմավարական օբյեկտում (Լուկոմոլի ՀԷԿ) վերցված պատադները, տեղի կունենա Գիտախորհրդատվական խորհրդի նիստը ԱՊՀ երկրների գիտական ընկերակցության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Միջոցառմանը կմասնակցեն ՀՀ, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի և ՌԴ իրավասու մարմինների պատվիրակությունները, ինչպես նաև ԱՊՀ գործկոմի, ՊՆ ղեկավարների խորհրդի քարտուղարության, Սահմանապահ ուժերի հրամանատարների խորհրդի համակարգող ծառայության ներկայացուցիչներ:

25 Май 2016 - 06:23 AMT
Сбор руководящего состава антитеррористических подразделений органов безопасности, специальных служб государств-участников СНГ пройдет с 31 мая по 2 июня в Минске, сообщает исполнительный комитет СНГ.
Организаторами мероприятия являются Антитеррористический центр государств–участников СНГ (АТЦ СНГ) при поддержке Комитета государственной безопасности Белоруссии.
В рамках сбора состоится подведение итогов первого этапа совместного антитеррористического учения государств-участников СНГ «Кибер-Антитеррор-2016», будет проведена завершающая фаза учения – контртеррористическая операция по освобождению заложников и нейтрализации террористов на стратегически важном объекте (Лукомльской ГРЭС), пройдет заседание Научно-консультативного совета при АТЦ СНГ с участием представителей научного сообщества стран Содружества.
В мероприятии примут участие делегации компетентных органов Армении, Азербайджана, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Молдавии и России, исполнительного комитета СНГ, секретариата совета министров обороны, координационной службы Совета командующих пограничными войсками, Совета руководителей подразделений финансовой разведки, Бюро по координации борьбы с организованной преступностью, Межгосударственного авиационного комитета, региональных и международных организаций.