5 November 2002 - 14:13 AMT
ԱՄԵՐԻԿՅԱՆ ՎԵՐԼՈՒԾԱԲԱՆՆԵՐԸ ԳՏՆՈՒՄ ԵՆ, ՈՐ ԿԱՍՊԻՑ ԾՈՎԻ ՆԱՎԹԻ ՊԱՇԱՐՆԵՐԸ ԿԵՆՏՐՈՆԱԿԱՆ ԱՍԻԱՆ ՉԵՆ ԴԱՐՁՆԻ ԵՐԿՐՈՐԴ ՊԱՐՍԻՑ ԾՈՑ
Նավթի պաշարներով հարուստ Կասպից ծովն ի վիճակի չէ դարձնել Կենտրոնական Ասիայի երկրները «երկրորդ Պարսից ծոց», գտնում են ամերիկյան վերլուծաբանները: Այսպիսի հետեւություն է բովանդակում Կոլումբիայի համալսարանին կից Խարիմանի ինստիտուտի զեկույցում, որը հրապարակվել է Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության (OPEC) Գլխավոր քարտուղարության կողմից: Ինչպես տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի» գործակալությունը, փորձագետները պնդում են, որ Կասպից ծովի նավթի պաշարները բարգավաճում չեն երաշխավորում Ադրբեջանին, Թուրքմենիային եւ Ղազախստանին: ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի Կենտրոնական Ասիայի հարցերով պատասխանատու Սթիվեն Մաննի տվյալներով Կասպից ծովի նավթը , որը համաշխարհային պաշարների միայն 4 տոկոսն է կազմում, երբեք չի կարող գերակշռող դառնալ համաշխարհային շուկայում: Մյուս կողմից, ընդգծել է ամերիկացի փորձագետը, OPEC-ին չվերաբերող համաշխարհային նավթի մեծ տոկոսը շուկաներ կմատակարարվի հատկապես Կասպից ծովից: Կանխագուշակումների համաձայն, նշված տարածաշրջանից նավթի գլխավոր մատակարարողը Ղազախստանը կլինի, որը, ենթադրաբար, մեկ տարում ստանալու է մինչեւ 30 մլրդ դոլար:

5 Ноябрь 2002 - 14:13 AMT
АМЕРИКАНСКИЕ АНАЛИТИКИ СЧИТАЮТ, ЧТО НЕФТЯНЫЕ ЗАПАСЫ КАСПИЯ НЕ СДЕЛАЮТ ЦЕНТРАЛЬНУЮ АЗИЮ ВТОРЫМ ПЕРСИДСКИМ ЗАЛИВОМ
Каспийское море, богатое запасами сырой нефти, не в состоянии сделать страны Центральной Азии “вторым Персидским заливом”, считают американские аналитики. Такой вывод содержится в обнародованном Генеральным секретариатом Организации стран-экспортеров нефти (OPEC)докладе института Харимана при Колумбийском университете. Как сообщает агентство РИА «Новости», эксперты утверждают, что нефтяные ресурсы Каспия не гарантируют процветания Азербайджану, Туркмении и Казахстану. По данным ответственного Госдепартамента США по Центральноазиатским вопросам Стивена Манна, каспийская нефть, составляя всего лишь 4 процента от мировых запасов, никогда не будет доминировать на мировом рынке. С другой стороны, подчеркнул американский эксперт, большой процент всемирной нефти, не относящийся к ОPЕC, будет поступать на рынки именно с Каспийского моря. По прогнозам, главным поставщиком нефти из указанного региона будет Казахстан, который, предположительно, будет получать до 30 млрд долларов в год.