26 Մայիս 2016 - 06:47 AMT
Մայիսի 25-ին Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարուժան Սուքիասյանը և թիմի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը Լոս-Անջելեսում հանդիպել են լրագրողների հետ։
Մայիսի 25-ին Հայաստանի հավաքականը և ՀՖՖ ֆուտբոլային պատվիրակությունը ժամանել են Լոս-Անջելես, որտեղ մայիսի 28-ին և հունիսի 1-ին Հայաստանի հավաքականը կանցկացնի ընկերական 2 հանդիպում՝ մրցելով համապատասխանաբար Գվատեմալայի և Էլ-Սալվադորի հավաքականների հետ։
Անդրադառնալով Գվատեմալայի հավաքականին, Մխիթարյանը նշել է, որ դեռ չեն ուսումնասիրել մրցակիցներին:
«Բայց գիտենք, որ բավականին ուժեղ թիմերի դեմ ենք խաղալու։ Մեզ համար լավ փորձ կլինի խաղալ լատինամերիկյան թիմերի դեմ։ Սա կարևոր է մեզ համար, որովհետև, հնարավոր է, շատ փորձարկումներ լինեն։ Այդ պատճառով կփորձենք լավագույն կերպով ներկայանալ հանդիպումներին», – հավելել է նա։
Հարցին, ինչպե՞ս կգնահատեք Հայաստանի հավաքականի՝ Աշխարհի առաջնության եզրափակիչ դուրս գալու հնարավորությունները, Մխիթարյանը պատասխանել է, որ խնդիրը բարդ կլինի լուծել:
«Այնպիսի խմբում ենք հանդիպել, որ բարդ կլինի լուծել այդ խնդիրը։ Սակայն կարծում եմ՝ պետք է փորձենք առաջ շարժվել քայլ առ քայլ։ Պետք է հաշվի առնել, որ ունենք այնպիսի հավաքական, որը դեռ նոր է կազմավորվում», – ասել է ֆուտբոլիստը։
Հարցին, թե ի՞նչ նորություններ կան նրա՝ այլ թիմ տեղափոխվելու կապակցությամբ, Մխիթարյանն ասել է.
«Ես ամբողջությամբ կենտրոնացած եմ Հայաստանի հավաքականի խաղերի վրա, որից հետո միայն կմտածեմ ակումբային գործերիս մասին»։
Հարցին, թե Եվրոպական հավաքականներից ու ՞մ շանսերն է ավելի բարձր գնահատում Եվրո-2016-ի ժամանակ, կիսապաշտպանը պատասխանել է. «Եթե ընտրելու լինեմ բոլոր հավաքականներից, կպատասխանեմ՝ Գերմանիա, Անգլիա և Ֆրանսիա»։

26 Май 2016 - 07:20 AMT
Главный тренер национальной сборной Армении Варужан Сукиасян и капитан команды Генрих Мхитарян 25 мая в Лос-Анджелесе провели встречу с журналистами.
25 мая сборная Армении и делегация Федерации футбола Армении прибыли в Лос-Анджелес, где 28 мая и 1 июня сборная Армении проведет 2 товарищеских матча со сборными Сальвадора и Гватемалы.
Говоря о сборной Гватемалы, Мхитарян отметил, что пока не изучили соперников.
«Но мы знаем, что нам противостоят сильные команды. Для нас будет хорошим опытом сыграть против латиноамериканских сборных. Это очень важные матчи, потому что, возможно, будет много проверок. Учитывая это, мы постараемся наилучшим образом подойти к предстоящим играм»,- добавил он.
На вопрос, как оценивает шансы сборной Армении на выход в финальный раунд чемпионата мира, Мхитарян ответил, что эту задачу трудно будет решить.
«Мы попали в такую группу, где трудно будет решить эту задачу. Но я думаю, что мы должны идти вперед шаг за шагом. Следует учитывать, что наша сборная пока только формируется»,- отметил футболист.
На вопрос, какие есть новости о переходе в другой клуб, Мхитарян сказал: «Я полностью сконцентрирован на товарищеских матчах сборной Армении, после которых начну думать о клубных делах».
На вопрос, какая сборная имеет больше шансов на Евро-2016, Мхитарян ответил: «Если выбирать из всех сборных, то я выделю Германию, Англию и Францию».