Մոսկվայում ընթացող «Ատոմէքսպո-2016-ի» շրջանակում ՀԱԷԿ-ին միջուկային վառելիքի պաշարի առաքման հարցեր են քննարկել «Ռոսատոմ»ի վառելիքային ընկերության՝ ՏՎԷԼ-ի ղեկավարությունն ու ԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը: «Հանդիպմանը քննարկվել են հետագա համագործակցութան հեռանկարները, մասնավորապես, ռուսական վառելիքի լրացուցիչ առաքումների հնարավորությունը, ասվում է ՏՎԷԼ-ի հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Վարդանյանը նշել է, որ ՀԱԷԿ-ն արդեն գրեթե 40 տարի է աշխատում է ռւսական հումքով և որ Ռուսաստանը հուսալի մատակարար է: Միջուկային ոլորտի Հայ և ռուս մասնագետները միշտ սերտորեն համագործակցել են: Իր աշխատանքի ամբողջ ընթացքում ՀԱԷԿ-ը միայն ռուսական միջուկային վառելիքով է աշխատել, որը լավագույնս է դրսևորել իրեն: Հուսով ենք, հետագայում ևս կունենանք նման բարձրորակ միջուկային վառելիք օգտագործելու հնարավորություն»,-ասել է Վարդանյանը:
Նա նշել է նաև, որ ամբողջ գործակցության ընթացքում մատակարարման ոչ մի խափանում չի եղել:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Ռոսատոմ» ռուսական պետական կորպորացիան պատրաստ է պահպանության վերցնել և վերամշակել Հայկական ԱԷԿ-ի օգտագործված միջուկային վառելիքը: Այդ մասին լրագրողներին է ասել «Ռոսատոմի» ռադիոակտիվ թափոնների, օգտագործված միջուկային վառելիքի և վտանգավոր միջուկային և ռադիացիոն վտանգ ներկայացնող օբյեկտները շահագործումից հանելու ոլորտում պետական քաղաքականության գծով տնօրեն Օլեգ Կրյուկովը:
Հայաստանում գործում է տարածաշրջանում միակ ատոմակայանը` ռուսական ВВЭР-440 ռեակտորով: Մեծամորի ատոմակայանի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման երկարացման և արդիականացման ծրագիրն իրականացվելու է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև կնքված միջկառավարական համաձայնագրի շրջանակներում։ Ռուսաստանը կտրամադրի այդ նպատակների համար ընդհանուր 270 միլիոն դոլար միջպետական վարկ և 30 մլն դոլար դրամաշնորհ։ ՀԱԷԿ-ի վերակառուցումը կմեկնարկի 2017-ի գարնանը և մոտ կես տարի կտևի: ՌԴ-ն նաև հայտարարել է, որ պատրաստ է տրամադրել նոր բլոկի կառուցման համար անհրաժեշտ գումարի մի մասը` սարքավորումների տեսքով: Մյուս միջոցները նախատեսվում է ներգրավել տարբեր երկրների ֆինանսական աջակցության միջոցով:
Հայաստանը մտադիր է կառուցել ԱԷԿ–ի մոտ 1000 ՄՎտ հզորությամբ նոր էներգաբլոկ, որի համար կպահանջվի մոտ $5 մլրդ: Նոր էներգաբլոկի կառուցումը նախատեսվում է սկսել 2018–2019-ին, ԱԷԿ–ի 2-րդ էներգաբլոկի վերակառուցումը կսկսվի 2017-ի գարնանը և կտևի մոտ կես տարի։ Այժմ գործում է միայն այդ բլոկը՝ 407.5 Մբթ հզորությամբ, որը շահագործման է հանձնվել 1980-ին՝ 30 տարի շահագործման նախագծային ժամկետով: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 2-րդ էներգաբլոկը 1989–1995 թվականներին չի աշխատել՝ շահագործման ժամկետի ավարտը սահմանվել է 2026-ի սեպտեմբերը:

Возможность обеспечения Армянской АЭС резервом ядерного топлива обсудили на полях форума «Атомэкспо-2016» в Москве руководители топливной компании Росатома ТВЭЛ и генеральный директор станции Мовсес Варданян.
«В ходе встречи были рассмотрены перспективы дальнейшего сотрудничества. В частности, возможность дополнительных поставок российского топлива в резерв», — говорится в сообщении ТВЭЛ, пишет РИА Новости.
Варданян отметил, что Армянская АЭС без малого уже 40 лет работает на российском ядерном топливе, и многолетнее сотрудничество с ТВЭЛ позволяет говорить о российской компании как о надежном поставщике.
«Тесное и взаимовыгодное сотрудничество всегда было присуще российским и армянским атомщикам. За все годы своей работы Армянская АЭС использовала только российское ядерное топливо, которое зарекомендовало себя с самой лучшей стороны. Надеюсь, что и при дальнейшей эксплуатации у нас будет возможность использовать ядерное топливо такого высокого качества», — сказал Варданян.
Он также отметил, что за все время сотрудничества не было допущено ни одного срыва или сбоя при поставках топливных сборок на Армянскую АЭС.
Ранее стало известно, чтороссийская государственная корпорация «Росатом» готова брать на хранение и переработку отработавшее ядерное топливо (ОЯТ) с Армянской АЭС.Об этом сообщил журналистам директор «Росатома» по государственной политике в области радиоактивных отходов, отработавшего ядерного топлива и выводу из эксплуатации ядерно- и радиационно-опасных объектов Олег Крюков.
Армянская АЭС расположена в Араратской долине в 28 км западнее Еревана. ААЭС имеет два энергоблока, сооруженных на базе двух сейсмостойких реакторов типа ВВЭР-440. Первый энергоблок ААЭС был введен в эксплуатацию 22 декабря 1976 года, второй — 5 января 1980 года. В настоящее время эксплуатируется энергоблок №2 ААЭС, который обеспечивает 40% потребляемой в республике электроэнергии. Согласно решению правительства Армении, в 2015 году были начаты работы по продлению срока службы станции.По оценкам экспертов, АЭС может функционировать до 2016 года, однако, Евросоюз настаивает на прекращении работы этой АЭС.