Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ադրբեջանական ներկայացուցչության աշխատակիցներն այցելել են հայ ռազմագերի Արսեն Բաղդասարյանին, հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը:
Արսեն Բաղդասարյանը գերեվարվել է 2014թ. դեկտեմբերի 26-ին:
Ինչպես հայտնել է ԿԽՄԿ ադրբեջանական ներկայացուցչության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Իլահա Հուսեյնովան, այցելությունը տեղի է ունեցել մայիսի 25-ին: ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները ռազմագերուն տեղեկություններ են հայտնել նրա ընտանիքի մասին և համապատասխան տեղեկություններ ստացել նրանից` ընտանիքին փոխանցելու նպատակով:
Բաղդասարյանին «մեղադրանք է ներկայացվել» 218.2 (հանցավոր խմբավորման անդամ լինելու), 29, 120.2.1 (մի խումբ մարդկանց կողմից իրականացված դիտավորյալ սպանության փորձի, կազմակերպված խմբի կամ հանցավոր խմբավորման կողմից սպանության փորձի), 29, 120.2.7 (2 կամ ավելի մարդկանց դիտավորյալ սպանության փորձի), 29, 282.2 (պայթեցման, հրկիզման կամ այլ գործողությունների, ուղղված ձեռնարկությունների, կառույցների, հաղորդակցության ուղիների, կապի և հաղորդակցության միջոցների, բնակչության կենսաապահովման օբյեկտների փլուզմանը կամ վնասմանը` Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտպանունակության և տնտեսական անվտանգության խարխլման նպատակով, ինչպես նաև զանգվածային թունավորում կամ մարդկանց ու կենդանիների շրջանում ինֆեկցիոն հիվանդությունների տարածում նույն նպատակով) հոդվածներով:

Сотрудники азербайджанского представительства Международного комитета красного креста (МККК) посетили армянского военнопленного Арсена Багдасаряна, передает АПА.
Арсен Багдасарян был захвачен в плен 26 декабря 2014 года.
Как сообщила руководитель отдела по связям с общественностью Азербайджанского представительства МККК Илаха Гусейнова, посещение состоялось 25 мая. Представители МККК передали пленному информацию о его семье и получили у него информацию для доведения до его семьи.
В отношении Багдасаряна были «выдвинуты обвинения» по статьям 218.2 (участие в преступном сообществе (преступной организации), 29, 120.2.1 (попытка умышленного убийства группой лиц, группой лиц по предварительному сговору, организованной группой либо преступным сообществом), 29, 120.2.7 (попытка умышленного убийства 2 или нескольких лиц), 29, 120.2.12 (умышленное убийство по мотиву национальной, расовой, религиозной ненависти или вражды), 29, 282.2 (совершение взрыва, поджога или иных действий, направленных на разрушение или повреждение предприятий, сооружений, путей сообщения, средств сообщения и связи, объектов жизнеобеспечения населения в целях подрыва обороноспособности и экономической безопасности Азербайджанской Республики, а равно массовое отравление или распространение среди людей и животных инфекционных заболеваний, совершенные в тех же целях).