Եվրոպական խորհրդարանում ընթանում է «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ մշակութային ժառանգության վերականգման օրինական և քաղաքական ասպեկտները» խորագրով համաժողով: Այս մասին հայտնել է Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի խոսնակ Բեդո Դեմիրճյանը:
«Այս միջոցառման նպատակն է Ցեղասպանության ճանաչումից բացի բարձրացնել հատուցման հրամայականը: Մեկնարկը տալիս ենք Եվրախորհրդարանում», – ասել է Դեմիրճյանը, գրում է Aysor.am-ը:
Մասնակիցներն են՝ մարդու իրավունքների գծով դատապաշտպան Ջեֆրի Ռոբերտսոնը, միջազգային իրավունքի մասնագետ Օվե Բրինգը, ազգությամբ թուրք, մարդու իրավուքնների գծով փաստաբան Ջեմ Սոֆոուղլուն, լրագող Դողան Օզգուդեն, լրագրող Կիյոմ Փերիեն:
Համաժողովը հյուրընկալել է ԵԽ պատգամավոր Չարլզ Թաննոքը: Մոդերատորն է Հայ Դատի կենտրոնական խորհրդի նախագահ Հակոբ Տեր-Խաչատուրյանը:

В Европейском парламенте сегодня проходит конференция под названием «Правовые и политические аспекты признания Геноцида армян и восстановления культурного наследия». Об этом сообщил пресс-секретарь Европейского офиса «Аай дата» Бедо Демирчян.
«Цель этого мероприятия, кроме признания Геноцида, озвучить необходимость компенсации. Процессу дан старт в Европарламенте», – сказал Демирчян.
В конференции участвуют защитник прав человека Джеффри Робертсон, профессор международного права Ове Бринг, адвокат по правам человека, турок по национальности Сем Софоузлу, журналист Доган Озгеден, передает Aysor.am.
В качестве гостей на конференции присутствует также депутат Европейского парламента Чарльз Таннок. Модератором мероприятия является председатель Центрального офиса «Ай дата» Акоп Тер-Хачатурян.