2 Հունիս 2016 - 08:52 AMT
Եթե ժամանակակից Գերմանիան կարգախոս ունի, ապա դա այն է, որ մարդիկ պետք է դասեր քաղեն իրենց պատմությունից: Անցյալի հետ հաշտեցման Բեռլինի վերջին փորձի կենտրոնում մեկ դար առաջ Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային սպանություններն են: Եվ այդ քայլը բորբոքել է Թուրքիայի և Եվրոպայի միջև արդեն իսկ լարված հարաբերություններում կրքերը, հայտնում է Tert.am-ը The New York Times-ի վրա հղումով:
Հոդվածում նշվում է, որ լարվածությունն իր գագաթնակետին կհասնի հունիսի 2-ին Գերմանիայի խորհրդարանում կայանալիք բանավեճ- քվեարկության ժամանակ, որտեղ, ինչպես սպասվում է, մեծամասնությունը հավանություն է տալու բանաձևին, որը մեկ դար առաջ տեղի ունեցած հայերի կոտորածները պաշտոնապես ցեղասպանություն է բնորոշում և դատապարտում է այն ժամանակ Թուրքիայի դաշնակից Գերմանական կայսրությանը քայլեր չձեռնարկելու համար:
Թերթը նշում է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ ինքը հեռախոսազրույցի ընթացքում նախազգուշացրել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին, որ բանաձևի ընդունման դեպքում «կլինեն հետևանքներ»:
Բանաձևի քննարկումը տեղի է ունենում Մերկելի համար շատ նուրբ ժամանակահատվածում: Նա հույս է դնում Թուրքիայի վրա Միջին Արևելքից Եվրոպա ներգաղթյալների հոսքը կանգնեցնելու հարցում, քաղաքականություն, որի պատճառով նա քննադատության է ենթարկվել ավելի ու ավելի ավտորիտար դարձող Էրդողանի հետ դաշնակցելու համար:
Մինչ օրս Եվրամիության 28 անդամներից 11-ը ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, և չնայած սկզբնական շրջանում հնչած բողոքներին՝ Թուրքիան լավ հարաբերություններ է պահպանել այս երկրներից մի քանիսի հետ: Երբ Ֆրանսիան 2011 թվականին հաստատեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին օրինագիծը, Թուրքիան ժամանակավորապես հետ կանչեց իր դեսպանին և դադարեցրեց երկկողմ ռազմական համագործակցությունը: Անկարայի կողմից նման քայլերն այժմ ավելի բարդ և ավելի վնասակար կլինեն, քանի որ Գերմանիան և Թուրքիան ներկայումս ներգրավված են Էգեյան ծովով Թուրքիայից Հունաստան գնացող ներգաղթյալների նավերը կանգնեցնելու ՆԱՏՕ-ի գործողության մեջ:
Մերկելը և երկու ամենաբարձրաստիճան սոցիալ- դեմոկրատ նախարարները՝ փոխկանցլեր Սիգմար Գաբրիելը և արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը, ներկա չեն լինի խորհրդարանում քվեարկության ժամանակ՝ որպես պատրվակ ներկայացնելով «այլ կառավարական գործերը», գրում է թերթը:
Քվեարկության մոտենալուն պես բանավեճն ուժեղացել է Գերմանիայում, որտեղ բնակվում է թուրքական ծագում ունեցող մոտ 3 միլիոն մարդ, որոնցից շատերը երկքաղաքացիություն ունեն: Անգամ թուրքական համայնքից հայտնի ձախ քաղաքական գործիչները տարաձայնություններ ունեն միմյանց հետ:
Ջեմ Օզդեմիրը՝ ընդդիմադիր Կանաչների կուսակցության համանախագահը, բանաձևն առաջ մղողներից է։ Բանաձևը պաշտպանող կուսակցությունները պնդում են, որ Գերմանիան չի խրատում թուրքերին, այլ դա մի քայլ է, որն ուղղված է թուրքերի և հայերի միջև հաշտեցմանը նպաստելուն՝ խրախուսելով նրանց ուսումնասիրել իրենց պատմությունը:
Մերկելի պահպանողական դաշինքից խորհրդարանական Միխաել Գրոս- Բրյոմերը հիշեցրել է, որ նախնական մտադրությունն անցած տարի սպանությունների 100-ամյա տարելիցը հիշատակելն էր և փորձելը հասկանալ և ընդունել պատմության այդ բարդ դրվագը:
«Մտադրությունը մեկին մեղադրելը չէ»,- ասել է Գրոս-Բրյոմերը: «Բանաձևը միտված չէ հուսալի գործընկեր և ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները վնասելուն»,- ասել է նա: Ինտեգրման հարցերով Գերմանիայի կառավարության հանձնակատար Այդան Օզոգուզը հայտարարել է, որ չնայած նա կքվեարկի բանաձևի օգտին, բայց չի կարծում, որ դա ճիշտ ճանապարհն է:
Ինչպես նշում է թերթը, Մերկելը փորձում է հավասարակշռություն պահպանել: Երբ անցած շաբաթ ՄԱԿ-ի համաժողովի համար նա այցելել էր Ստամբուլ, նա Թուրքիայի նախագահի հետ հանդիպումից առաջ հանդիպել էր Էրդողանին քննադատող թուրք մտավորականների և փաստաբանների հետ:
Հայկական բանաձևը ցույց է տվել Թուրքիայի հետ հարաբերվելու բազմաթիվ նրբությունները: Օզդեմիրը նշել է, որ Մերկելը և նրա արտգործնախարար Շտայնմայերն անցած գարնանը պնդել են քվեարկությունը հետաձգելու հարցում։ Դա ներգաղթային ճգնաժամից առաջ էր, երբ Գերմանիայի և Թուրքիայի միջև հարաբերություններն ավելի քիչ բարդ էին:
Շտայնմայերը, ով մեկնել է Լատինական Ամերիկա, հերքել է Օզդեմիրի քննադատությունը՝ նշելով, որ նուրբ դիվանագիտական հարցերում միշտ բարդ գործոններ կան: Նրա խոսնակը՝ Մարտին Շեֆերը, հայտարարել է, որ արտգործնախարարությունը հուսով է, որ հարաբերություններին լուրջ վնաս չի հասցվի հինգշաբթի օրվա քվեարկությունից հետո:
Թերթը հիշեցնում է նաև, որ Թուրքիայի փոխվարչապետ Նուման Քուրթուլմուշն այս շաբաթ կոչ է արել Գերմանիային «զգուշորեն գործել», մասնավորապես՝ իր մեծ թուրքական համայնքի պատճառով:
Հունիսի 2-ին Գերմանիայի Բունթեսթագում քվեարկության է դրվելու Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը: Դա առաջացրել է Թուրքիայի ղեկավար և ընդդիմադիր շրջանակների զայրույթը, որոնք ամեն կերպ ձգտում են խափանել Գերմանիայի խորհրդարանի կողմից ցեղասպանության ճանաչումը:

2 Июнь 2016 - 09:30 AMT
The New York Times: Меркель и Штайнмайер не примут участия в голосовании по резолюции о Геноциде армян
Если у современной Германии есть лозунг, то он заключается в том, что люди должны извлекать уроки из собственных историй. В центре последней попытки Берлина смириться с прошлым – массовые убийства армян в Османской империи, которые произошли век назад. И этот поступок разжег страсти и без того напряженных отношений между Турцией и Европой, передает Tert.am со ссылкой на The New York Times.
Эта напряженность достигнет апогея сегодня во время диксуссии-голосования в парламенте Германии, где, как говорится, большинство проголосует за резолюцию, которая официально характеризует резню армян в качестве геноцида и осуждает союзника Турции того времени – имперскую Германию, за бездействие.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что он предупредил во время телефонного разговора с канцлером Германии Ангелой Меркель, что в случае принятия резолюции «последствия неизбежны».
Обсуждение резолюции состоится в крайне деликатный для Меркель период. Она рассчитывает на Турцию в вопросе приостановления потока беженцев из Среднего Востока в Европу, политика, из-за которой на нее обрушалась критике за союзничество со становящимся все более авторитарным Эрдоганом.
До сегодняшнего дня 11 из 28 членов Евросоюза признали Геноцид армян, и невзирая на недовольства на первоначальных стадиях, Турция сохранила хорошие отношения с некоторыми из этих стран. Когда Франция в 2011 году приняла законопроект о признании Геноцида армян, Турция временно отозвала своего посла и прекратила двустороннее военное сотрудничество. Подобные шаги Анкары сейчас будут более тяжелыми и вредоносными, поскольку Германия и Турция включены сейчас в программу НАТО по приостановлению судов мигрантов, которые через Эгейское море напарвляются из Турции в Грецию.
Издание отмечает, что Меркель и два самых высокопоставленных социал-демократических министра – вице-канцлер Германии Зигмар Габриэль и глава МИД Франк-Вальтер Штайнмайер, не будут присутствовать на голосовании, сославшись на «другие правительственные дела».
С приближением голосования дебаты активизировались в тех районах Германии, где проживает примерно 3 млн человек, имеющих турецкие корни, у многих из которых двойное гражданство. Даже между известными левыми политическими деятелями из турецкой общины возникают разногласия и конфликты.
Джем Оздемир – сопредседатель оппозиционной партии «зеленых», один из тех, кто выдвинул резолюцию. Поддерживающие резолюцию партии утверждают, что Германия не поучает, а это некий шаг, направленный на содействие примирению между турками и армянами, побуждая их к изучению их истории.
Парламентарий Михаэль Гроссе-Бремер из консервативного альянса Меркель напомнил, что первоначальным намерением было упоминание в прошлом году 100-летней годовщины этих событий, а также попытаться понять и принять эти сложные периоды истории.
«Наша цель не в том, чтобы обвинить кого-нибудь», – сказал Гроссе-Бремер. «Резолюция не направлена на ухудшение отношений с надежным партнером и членом НАТО Турцией», – сказал он.
Уполномоченная федерального правительства Германии по вопросам миграции Айдан Озогуз заявил, что хотя он проголосует за принятие резолюции, однако не считает, что это верный путь.
Как отмечает газета, Меркель пытается сохранить баланс. Когда на прошлой неделе она посетила Стамбул на полях саммита ООН, до встречи с президентом Турции она встретилась с турецкими интеллигентами и адвокатами, критикующими Эрдогана.
Армянская резолюция продемонстрировала многочисленные нюансы отношений с Турцией. Оздемир отметил, что Меркель и глава МИД Штайнмайер весной прошлого года настояли на переносе голосования. Это было до кризиса беженцев, когда отношения между Германией и Турцией не были столь напряженными.
Штайнмайер, поехавший в Латинскую Америку, опроверг критику Оздемира, отметив, что в чувствительных дипломатических отношениях всегда присутствуют сложные факторы.Его пресс-секретарь – Мартин Шефер, заявил в среду, что внешнеполитическое ведомство надеется, что после голосования, отношениям не будет нанесен серьезный урон.
Газета напоминает также, что вице-премьер-министр Турции Нуман Куртулмуш предупредил Германию «действовать осмотрительно», в частности, в виду большой турецкой общины.