Ինչպես հայտնի է, 631 անդամ ունեցող Գերմանիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևին հունիսի 2-ին դեմ է քվեարկել մեկ պատգամավոր, ևս մեկը ձեռնպահ է մնացել։
Միակ դեմը կանցլեր Անգելա Մերկելի գլխավորած «Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն» կուսակցությունից Բեթինա Կուդլան էր։ Ձեռնպահ քվեարկած պատգամավորը ևս Մերկելի կուսակցության ներկայացուցիչ էր։
Նա պնդում է, որ «հարցը կարելի է լուծել ոչ թե Թուրքիային Գերմանիայի դեմ հանելով, այլ նրա հետ միասին»։
Գերմանիայի խորհրդարանում թուրքական արմատներ ունեցող պատգամավորներից երկուսը՝ Գյուլիսթան Յուքսելն ու Մահմութ Օզդեմիրը, քվեարկությանը չեն մասնակցել։
Թուրքական արմատներով պատգամավորներից առնվազն 7-ը կողմ են քվեարկել բանաձևին։ Բանաձևին դրական է արձագանքել նաև Գերմանիայի կառավարության կազմում միակ թուրք նախարար Այդան Օզողուզը, գրում է Tert.am-ը։
Նիստին ներկա չեն եղել կանցլեր Անգելա Մերկելը, նրա տեղակալ Զիգմար Գաբրիելը, արտգործնախարար Ֆրանկ- Վալտեր Շտայնմայերն ու շատ այլ նախարարներ։
Քվեարկությանը ներկա չեն եղել Բունդեսթագի պատգմավորների մեծ մասը։
Կարդացեք նաև՝ ԱՄՆ կոնգրեսականները հորդորում են Վաշինգտոնին հետևել Գերմանիայի օրինակին` անտեսելով Թուրքիայի սպառնալիքները

Против принятия в парламенте Германии, состоящем из 631 депутата, резолюции о Геноциде армян 2 июняпроголосовал один депутат, еще один воздержался от голосования.
Единственным, кто проголосовал против, была представитель возглавляемой канцлером Германии Ангелой Меркель партии «Христианско-демократический союз» Беттина Кудлан.
Проголосовавший воздержавшись был также представителем партии Меркель.
Он утверждает, что «вопрос можно решить, не натравливая Турцию на Германию, а совместными усилиями».
Двое из депутатов парламента Германии турецкого происхождения – Гюлистан Юксел и Махмут Оздемир, не приняли участие в голосовании.
По крайней мере, 7 депутатов турецкого происхождения проголосовали за принятие резолюции. Положительно отозвался на резолюцию также единственный турецкий министр в правительстве Германии Айдан Азугуз, пишет Tert.am.
На заседании не присутствовали канцлер Ангела Меркель, ее заместитель Зигмар Габриэль, глава МИД Франк-Вальтер Штайнмайер и многие другие миннистры.
На голосовании не присутствовали большинство депутатов Бундестага.
Читайте также:Немецкий депутат: Признание Геноцида – сигнал Турции, но от нее не стоит ожидать хорошего отклика