4 Հունիս 2016 - 10:04 AMT
Լեհաստանի խորհրդարանում պատրաստվում է կոնվենցիա՝ ազգերի ինքնության պաշտպանության վերաբերյալ: Այս մասին հայտնել է Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարարության արևելագիտության վարչության բաժնի ղեկավար, պատմաբան Քրիստոֆ Յաբլոնկան՝ նշելով, որ խոսքն ազգության համար ցեղասպանության ենթարկված ազգերի իրավունքների պաշտպանությունն է:
Քրիստոֆ Յաբլոնկան նշել է, որ 1915թ.-ին հայերը, ինչպես քրիստոնյա մի շարք ազգեր, Օսմանյան Կայսրության կողմից ցեղասպանության են ենթարկվել, ուստի Լեհաստանի խորհրդարանը պատրաստվում է միջազգայնորեն բարձրացնել հանցագործության ենթարկված ազգերի հարցը: Ըստ նրա՝ ստեղծվում է պատմական տրիբունալ՝ մարդկության դեմ կատարած ոճրագործությունները ճանաչելու համար, հայտնում է Tert.am-ը:
Լեհ պատմաբանն ասել է , որ կոնվենցիան կունենա քարտեզի պատկեր, կլինի ժամանակացույց այն բոլոր պետությունների, որոնք ճանաչել են պատմությունը, ընդունել են պատմական ճշմարտությունը, այդ թվում՝ Հայոց Ցեղասպանությունը որպես եղելություն:
Լեհաստանի խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է 2005թ.-ի հունիսին: Ձայների մեծամասնությամբ ընդունված հայտարարությունում նշվում է, որ Սեյմը հարգանքի տուրք է մատուցում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

В парламенте Польши готовится конвенция о защите идентичности народов, речь идет о защите прав людей, подвергнутых Геноциду из-за национальной принадлежности. Об этом заявил глава управления востоковедения министерства иностранных дел Польши, историк Кристоф Яблонка.
Яблонка отметил, что в 1915 году армяне, как и ряд других христианских народов, были подвергнуты Геноциду со стороны Османской империи, поэтому парламент Польши намерен поднять вопрос подвергнутых истреблениям наций на международном уровне, передает Tert.am.
«Формируется исторический трибунал, для признания злодеяний, совершенных против человечества»,- сказал Яблонка.
Польский историк также сказал, что конвенция будет похожа на карту, где показана хронология всех признавших историю государств, которые признали историческую правду, в том числе Геноцид армян в качестве неоспоримого факта.
В июне 2005 года парламент Польши признал геноцид армян в Османской Турции в начале 20-го века. В принятом большинством голосов Сейма Польши заявлении отмечается, что Сейм воздает дань памяти жертвам геноцида армян в Османской Турции.