Համաշխարհային հակադոպինգային կազմակերպությունը (WADA) խախտումներ էր գրանցել ԱՄՆ-ի Հյուսթոն քաղաքում կայացած 2015-ի ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունում: Վերջինիս կողմից կատարված դոպինգ-թեստերի արդյունքում, 24 ծանրորդի թեստերը դրական արդյունք էին ցույց տվել, որոնց թվում են եղել ծանրամարտի 2015-ի չեմպիոն, աշխարհի ռեկորդակիր, ռուս գերծանր Ալեքսեյ Լյովչևը:
Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիան պաշտոնապես հայտարարել է վերջինիս որակազրկման մասին տեղեկությունը:
Այսպիսով` 2015-ի աշխարհի առաջնության փոքր բրոնզե մեդալակիր, գերծանր Գոռ Մինասյանը արժանանում է աշխարհի առաջնության մեծ բրոնզե մեդալին, տեղեկացնում է ՀՀ ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
Այս դեպքում, Մինասյանը կընդգրկվեր Հայաստանի 2015-ի 10 լավագույն մարզիկների ցուցակում, ինչի համար էլ ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը պարգևատրել է մարզիկին:

7 Июнь 2016 - 07:46 AMT
Всемирное антидопинговое агенство (WADA) зафиксировало нарушения на состоявшемся в американском городе Хьюстон чемпионате мира по тяжелой атлетике. Согласно результатам проведенных ими допинг-тестов, тесты 24-х тяжелоатлетов показали положительный результат, в том числе чемпиона по тяжелой атлетике 2015-го года, рекордсмена мира, россиийского супертяжеловеса Алексея Ловчева. Международная федерация тяжелой атлетики официально объявила о дисквалификации Ловчева.
Таким образом, обладатель малой бронзовой медали чемпионата мира 2015 года Гор Минасян удостоился большой бронзовой медали чемпионата мира, передает пресс-служба НОК РА.
В этом случае, Минасян вошел бы в список 10 лучших спортсменов 2015 года, за что президент НOK Армении Гагик Царукян и наградил тяжелоатлета.