Երեխաների պաշտպանության օրվա կապակցությամբ «Հերմես» ակումբի անդամները Հայաստանի անապահով ընտանիքների 10 երեխայի համար էքսկուրսիա են կազմակերպել դեպի Մոսկվա, հայտնում է «Sputnik Արմենիան»:
Երեխաներից 7-ը սահմանամերձ շրջաններից են (4-ը` Տավուշի մարզից), 3-ը` ազատամարտիկների երեխաներ: Ինչպես նշել է ԿԳՆ ներկայացուցիչ, հանրակրթության վարչության գլխավոր մասնագետ Լիլյա Բալասանյանը, սահմանամերձ Տավուշի և Վայոց Ձորի շրջանների անապահով երեխաների ցուցակը ներկայացրել է Հայ օգնության հիմնադրամը։ «Երեխաները տարբեր միջոցառումների են մասնակցել, շփվել են Վալենտինա Մատվիենկոյի (Դաշնային խորհրդի ղեկավար), ակադեմիկոս Ալբերտ Լիխանովի հետ։ Եղել են թանգարաններում, շրջել քաղաքում։ Մոսկվային սիրահարված` վերադարձել են»,-ասաց Բալասանյանը։
Նրա խոսքով` շատ կարևոր է, որ միջոցառմանը ԱՊՀ տարբեր երկրների երեխաներ են մասնակցել։
Երեխաներն էլ իրենց հերթին պատմել են, որ մայիսի 29-ից հունիսի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում հասցրել են այցելել Տիեզերագնացության և Հայրենական պատերազմի թանգարան, եղել են կենդանաբանական այգում, զբոսնել Կարմիր հրապարակում, եղել են Ցարիցինոյում, ինչպես նաև համերգային ծրագիր են դիտել Մեծ թատրոնում։
«Հերմես» ակումբի կազմում ընդգրկված է Հայաստանում գործող շուրջ 35 ռուսական ընկերություն։ Ակումբը գործում է Ռուսաստանի դեսպանատանը կից, և այն ղեկավարում է Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը։

7 Июнь 2016 - 07:34 AMT
Российские бизнесмены, члены клуба «Гермес» профинансировали экскурсию 10 детей из необеспеченных семей Армении в Москву ко Дню защиты детей.
Семеро из десяти детей являются жителями приграничных районов (четверо из Тавушской области), еще трое — дети борцов за независимость, передает Sputnik-Армения.
Как отметила главный специалист управления школ Минобрнауки Армении Лилия Баласанян во время приема в посольстве России в Армении, список из малообеспеченных детей из приграничных Тавушской и Вайоцдзорской областей предоставил Армянский фонд помощи.
«Дети общались с Валентиной Матвиенко (глава Совета Федерации), академиком (Альбертом) Лихановым. Совершили поездки в музеи, экскурсии по городу. Ребята вернулись влюбленные в город и в то отношение, которое они там почувствовали», — сказала Баласанян.
По ее словам, очень важно, что в мероприятии принимали участие дети из всех стран СНГ. Баласанян отметила, что армянские дети смогли оторваться от всех тех тягот, которые в этот период были в Армении.
Сами дети рассказали, что за период с 29 мая по 2 июня успели посетить Музеи космонавтики и Отечественной войны, заглянули в зоопарк, погуляли по Красной площади, побывали в Царицыно, а также посмотрели балет в Большом Театре.
В клуб «Гермес», который действует при посольстве России, входят около 35 представителей российских компаний в Армении. Руководит им Чрезвычайный и Полномочный посол России в Армении Иван Волынкин.