7 Հունիս 2016 - 11:50 AMT
Պակիստանի Առևտրի զարգացման գործակալության տնօրեն Շեյխ Մոհամադ Մունիրը հունիսի 6-ին հայտարարել է, որ երկիրը հույս ունի մեկ տարվա ընթացքում ազատ առևտրի մասին պայմանագիր ստորագրել Եվրասիական տնտեսական միության հետ:
Ընդ որում, Պակիստանը չի ճանաչում Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ԵՏՄ անդամներից մեկին:
Պատասխանելով Պակիստանի՝ ԵՏՄ-ին միանալու հեռանկարին Հայաստանի վերաբերմունքի վերաբերյալ PanARMENIAN.Net-ի հարցմանը, ՀՀ ԱԳՆ-ում նշել են, որ Եվրասիական տնտեսական միության և որևէ երկրի միջև ազատ առևտրի համաձայնագիր կնքելու համար անհրաժեշտ է կառույցի բոլոր անդամ-պետությունների համաձայնությունը:
«Եթե ԵԱՏՄ-ի և Պակիստանի միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագիր կնքելու հարցը քննարկման առարկա դառնա, ապա Հայաստանի Հանրապետության մոտեցումը պայմանավորված կլինի Պակիստանի դիրքորոշմամբ Հայաստանի հետ հարաբերությունների և ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցերում», – ասված է արտաքին գերատեսչության պատասխանում:
2016-ի տարեսկզբին Իսլամաբադը ԵՏՄ-ին ազատ առևտրի համաձայնագիր կնքելու վերաբերյալ հարցում է ուղարկել: Նմանատիպ պայմանագիր է ուզում կնքել կառույցի հետ մոտ 40 երկիր:

7 Июнь 2016 - 13:13 AMT
МИД РА: Подписание соглашения между Пакистаном и ЕАЭС будет зависеть от отношения Исламабада к Армении
Исполнительный директор Агентства по развитию торговли Пакистана Шейх Мухаммад Мунир 6 июня заявил, что Пакистан рассчитывает подписать соглашение о зоне свободной торговли с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) в течение года.
Между тем, Пакистан не признает Республику Армения – одну из стран-участников объединения.
Отвечая на вопрос PanARMENIAN.Net об отношении Армении к планам Пакистана присоединиться к ЕАЭС в МИД Армении ответили, что для подписания соглашения о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и какой-либо страной нужно согласие всех стран-членов объединения.
«Если будет поднят вопрос о подписании соглашения о свободной торговле между ЕАЭС и Пакистаном, подход РА будет обусловлен позицией Пакистана по отношению к Армении и вопросам урегулирования карабахского конфликта», – заявили во внешнеполитическом ведомстве.
В начале 2016 года Исламабад отправил запрос ЕАЭС о заключении соглашения о свободной торговле.Ранее желание создать ЗСТ с ЕАЭС уже выразили более 40 стран и международных организаций, в том числе Китай, Таиланд, Египет, Индия.