Հունիսի 10-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) հովանու ներքո Ադրբեջանին է հանձնվել քաղաքացիական անձը՝ կինը, որը հունիսի 7-ին հատել էր միջազգային սահմանը՝ հայտնվելով Հայաստանում:
Փոխանցումը տեղի է ունեցել հայկական Իջևան և ադրբեջանական Ղազախ քաղաքների միջև անցնող ճանապարհին՝ միջազգային սահմանի վրա։
Գործելով որպես չեզոք միջնորդ՝ ԿԽՄԿ-ն աջակցել է Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության իշխանություններին հայրենադարձումն իրականացնելու հարցում, տեղեկացնում է ԿԽՄԿ գրասենյակը։
Մինչ հայրենադարձումը ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչներն այցելել են անձին՝ նրա հանդեպ վերաբերմունքը և պահման պայմանները գնահատելու նպատակով։
Ինչպես հայտնի է, հունիսի 7-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի հյուսիս-արևելյան սահմանում, Մեհրաբի ուղղությամբ հայկական կողմ է անցել Ադրբեջանի քաղաքացի, 39-ամյա կին:
Սակայն ՀՀ քաղաքացիները հաճախ սպանվում են, ինչպես տեղի ունեցավ Կարեն Խոջոյանի կամ ԼՂՀ բնակիչ, հովիվ Մանվել Սարիբեկյանի դեպքում: Երբեմն ադրբեջանցիներն անցնում են կամ փորձում են անցնել ՀՀ՝ բողոքելով երկրում անարդարությունից: Նման անհաջող փորձ տեղի էր ունեցել 2015-ի հոկտեմբերին, իսկ 2016-ի փետրվարին 20-ից ավելի ադրբեջանցիներ սպիտակ դրոշներով փորձէլ էին անցնել ԼՂՀ:
Հիմնվելով Ժնևյան կոնվենցիաներով սահմանված իր հանձնագրին՝ ԿԽՄԿ-ն այս տարածաշրջանում գործում է 1992-ից ի վեր՝ կապված ղարաբաղյան հակամարտության հետ:

10 июня при посредничестве МККК Азербайджану была передана женщина, перешедшая государственную границу Армении 7 июня.
Процесс передачи гражданки произошел на межгосударственной границе – на дороге, ведущей из армянского города Иджеван в азербайджанский город Газах.
МККК действовал в качестве нейтрального посредника в процессе передачи гражданки Азербайджана на родину.
До возвращения сотрудники МККК посетили женщину, чтобы проверить условия ее содержания.
39-летняягражданка Азербайджана 7 июня перешла на армянскую сторону на северо-восточном участке армяно-азербайджанской государственной границы, в направлении Иджевана.
Граждане Армении и Азербайджана периодически случайно пересекают государственную границу, оказавшись на противоположной стороне. Так,в феврале 2016 года, группа жителей села Кетюклю Габалинского района, приехав ночью в Агдамский район, попыталась перейти на территорию Нагорно-Карабахской Республики. В момент, когда около 25 жителей села с белыми флагами в руках попытались перейти на армянскую сторону, их окружила полиция.
Ранее житель села Ахкенд Тертерского района Азербайджана Шахлар Байрам оглу Абдуллаев был арестован азербайджанскими военными на линии соприкосновения войск при попытке перейти на армянскую сторону.
Однако граждане Армении, переходящие границу Азербайджана, зачастую бывают убиты, как это случилось с Кареном Ходжояном или жителем НКР, пастухом Манвелом Сарибекяном.