Թուրքիայի Մարդու իրավունքների ասոցիացիայի Ստամբուլի բաժանմունքի ռասիզմի և խտրականության դեմ պայքարի կոմիտեն նամակ է հղել Ստամբուլում ԳԴՀ հյուպատոսին` շնորհակալություն հայտնելով Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի ընդունման համար, հայտնում է Armenian Weekly-ն:
Նամակում իրավապաշտպանները նաև դժգոհություն են հայտնել թուրք պաշտոնյաների, ԶԼՄ-ների և հասարակության անդամների ռասիստական արտահայտությունների վերաբերյալ:
Հունիսի 2-ին Գերմանական խորհրդարանը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ կողմ է քվեարկել հայերի ու այլ քրիստոնյաների ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևին: Դեմ էր ընդամենը 1 պատգամավոր, ևս մեկը ձեռնպահ է մնացել:Բանաձևում ասվում է՝ «101 տարի առաջ հայերի և այլ քրիստոնյա փոքրամասնությունների դեմ իրականացված ցեղասպանությունը պետք է հիշատակել»: Նշվում է, որ խորհրդարանը դատապարտում է Օսմանյան կառավարության կողմից հայերին գրեթե ամբողջությամբ ոչնչացնելու գործողությունները։
Գերմանիան բանաձևով ընդունում է նաև իր պատմական պատասխանատվությունը ողբերգության համար: Թուրքական արմատներով պատգամավորներից առնվազն 7-ը կողմ են քվեարկել բանաձևին։ Բանաձևին դրական է արձագանքել նաև Գերմանիայի կառավարության կազմում միակ թուրք նախարար, բանաձևի նախաձեռնող Այդան Օզողուզը: Բանաձևի ընդունումից հետո Գերմանիայում Թուրքիայի դեսպանը հետ է կանչվել Անկարա: էրդողանը հայտարարել է, որ հարկավոր է ստուգել Բունդեսթագի ազգությամբ թուրք պատգամավորների «արյունը, քանի որ նրանց ծագումը կասկածելի է»:
«Բունդեսթագի բանաձևն այն մոտեցման դրսևորումն է, որն ամբողջ աշխարհը պետք է ցուցաբերի մարդկության դեմ կատարված ոճրագործությունների հարցում: Իր բանաձևով Գերմանիան ոչ միայն հարգեց հայերի և մյուս քրիստոնյա ժողովրդների ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, այլ նաև հստակ հայտարարեց, որ ևս պատասխանատու է այդ հանցագործությունների համար»,-ասվում է նամակում:
«Թուրքիայի վերաբերմունքն այդ հարցին հակադիր է Գերմանիայի օրինակելի դիրքորոշմանը: Այդպիսի գործողություններով Թուրքիան խախտում է միջազգային իրավունքի նորմերը»,-ասվում է նամակում:

11 Июнь 2016 - 09:05 AMT
Комитет по борьбе с расизмом и дискриминацией Ассоциации по правам человека стамбульского филиала Турции направил письмо консулу ФРГ в Стамбуле, в котором выразили благодарность в связи с принятием Бундестагом резолюции по признанию Геноцида армян, передает Armenian Weekly.
В письме правозащитники также выражают свое недовольство в связи с расистскими заявлениями турецких чиновников, СМИ и общества.
После принятия резолюции посол Турции в Германии был отозван в Анкару для дальнейших консультаций. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в ответ на решение Бундестага заявил о том, что немецкие депутаты турецкого происхождения – в частности, сопредседатель партии «Зеленых» Джем Оздемир,- которые голосовали за резолюцию о признании Геноцида армян, должны сдать анализ крови, так как их происхождение вызывает сомнения.
«Резолюция Бундестага по признанию Геноцида армян является примером подхода, который весь мир должен продемонстрировать в отношении преступлений против человечества, совершенных государствами. Своей резолюцией Германия не только вспомнила и почтила память о Геноциде армян и других христиан в период 1915-16гг., но и четко заявила, что также несет ответственность за эти преступления»,- говорится в письме Комитета по борьбе с расизмом.
«Отношение Турции, которая потворствует преступление, к этому вопросу является противоположностью примерной позиции Германии. Такими действиями Турция нарушает нормы международного права»,- подчеркивается в письме.