ՈւԵՖԱ-ն հետաձգված որակազրկում է սահմանել Ռուսաստանի հավաքականի համար Անգլիայի հետ խաղում ռուս երկրպագուների պահվածքի համար: Ռուսաստանի ֆուտբոլային միությունը կտուգանվի €150 հազարով: Հետաձգված որակազրկումը նշանակում է, որ Ռուսաստանի հավաքականը կհեռացվի Եվրոպայի առաջնությունից, եթե խախտումները կրկնվեն, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն իր հերթին հայտնել է, որ Կրեմլը չի կիսում որոշ պաշտոնյաների կարծիքը, որոնք աջակցություն են հայտնել ռուս ֆանատներին Ֆրանսիայում: Պեսկովը նաև ընդունել է, որ երկրպագուները խախտումներ են թույլ տվել:
«Ընդհանուր առմամբ, անկասկած, կարելի է ասել, որ եղել են հակաիրավական գործողութուններ երկրպագուների կողմից: Այս դեպքում ես նկատի ունեմ տարբեր երկրների երկրպագուներին, որոնք իսկական անկարգություններ են հրահրել Մարսելում և մի շարք այլ քաղաքներում»,-աել է Պեսկովը:
Հունիսի 14-ին Ֆրանսիայի ոստիկանությունը հայտարարեց ռուս երկրպագուներին արտաքսելու մասին: Հունիսի 10-ին Ֆրանսիայում մեկնարկած ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության ընթացքում բախումներ են եղել երկրպագուների և տեղի բնակիչների մասնակցությամբ: Հատկապես, լարված իրավիճակ է ստեղծվել Ռուսաստան-Անգլիա խաղի շուրջ: Ոստիկանությունը ստիպված է եղել արցունքաբեր գազ և ջրանետ մեքենաներ կիրառել:

14 Июнь 2016 - 11:17 AMT
УЕФА наложил на Россию отложенную дисквалификацию за поведение болельщиков на матче с Англией. Российский футбольный союз также оштрафован на €150 тысяч.
Отложенная дисквалификация означает, что сборная России будет исключена с чемпионата Европы в случае повторения нарушений, передает Интерфакс.
В свою очередь, пресс-секретарь президента Дмитрий Песков сообщил, что в Кремле не разделяют мнения некоторых чиновников, высказавшихся в поддержку российских футбольных фанатов во Франции. Песков также признал факты нарушений со стороны российских болельщиков.
«В целом можно сказать, что, безусловно, имели место противоправные действия со стороны болельщиков. В данном случае я говорю о болельщиках из разных стран, которые устроили настоящие бесчинства в Марселе и ряде других населенных пунктов», – отметил Песков.
14 июня полиция Франции после задержания автобуса с фанатами, объявила о депортации ряда российских болельщиков.
На чемпионате Европы по футболу, стартовавшем во Франции 10 июня, был отмечен ряд столкновений с участием приезжих болельщиков и местных жителей. В частности, напряженной была обстановка вокруг игры Россия – Англия в связи с фанатскими столкновениями, начавшимися в Марселе еще 9 июня и достигшими кульминации 11-го – в день игры. Полиция была вынуждена применить дымовые шашки, слезоточивый газ и водомет.