ԵԱՀԿ-ն չի մասնակցում ղարաբաղյան կարգավորման գծով եռակողմ գագաթնաժողովի նախապատրաստմանը: Այդ մասին հայտնել է ԵԱՀԿ մամուլի հետ կապերի բաժնի ղեկավարի պաշտոնակատար Նատաշա Ռաջակովիչը: Նա ձեռնպահ է մնացել մեկնաբանություններից և չի պատասխանել հանդիպման օրվա մասին հարցին:
«ԵԱՀԿ-ն չի մասնակցում Սանկտ Պետերգուբում ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ եռակողմ գագաթնաժողովի նախապատրաստման աշխատանքներին և մենք չենք կարող այն մեկնաբանել»,-ասել է նա` հավելելով. «Որքան գիտենք, այն գումարվում է ՌԴ նախաձեռնությամբ: Ձեր հարցերը պետք է ուղղեք ՌԴ իշխանություններին», հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ Կրեմլը հաստատեց, որ եռակողմ հանդիպում է նախատեսվում ՀՀ, Ադրբեջանի և ՌԴ նախագահների մասնակցությամբ: Ինչպես հայտնեց ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հանդիպումը կկայանա Սանկտ Պետերբուրգում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի կունենա Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի, Վլադիմիր Պուտինի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումը: Հանդիպման թեման է լինելու ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը: Այդ մասին է հայտնել Վլադիմիր Պուտինի օգնական Յուրի Ուշակովը՝ հավելելով, որ եռակողմ հանդիպումից առաջ ՌԴ նախագահն առանձին հանդիպումներ է ունենալու Սարգսյանի և Ալիևի հետ:
Վիեննայում մայիսի 16-ի երեկոյան Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը մասնակցել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտգործնախարարների նախաձեռնությամբ և մասնակցությամբ քննարկմանը: Վիեննայում համաձայնություն է ձեռք բերվել՝ քայլեր ձեռնարկելու դրանց իրականացման մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման, հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի հնարավոր վերսկսման ուղղությամբ:

15 Июнь 2016 - 05:23 AMT
Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) не участвует в подготовке трехстороннего саммита по урегулированию ситуации в Нагорном Карабахе. Об этом заявила исполняющая обязанности руководителя отдела по связям с прессой ОБСЕ Наташа Раджакович.
Она воздержалась от каких-либо комментариев и не ответила на вопрос о возможной дате проведения встречи, передает ТАСС.
«ОБСЕ не вовлечена в организацию саммита по Нагорному Карабаху в Санкт-Петербурге и мы не можем его комментировать», – сказала Раджакович.
Ранее помощник президента России Юрий Ушаков заявил, что Владимир Путин, Серж Саргсян и Ильхам Алиев 20 июня в Санкт-Петербурге обсудят урегулирование конфликта в Нагорном Карабахе. Ушаков также сказал, что Россия выполняет посредническую миссию вместе с другими сопредседателями минской группы ОБСЕ. «Сейчас мы проложим свою посредническую миссию, естественно, в полном взаимодействии с другими сопредседателями минской группы ОБСЕ, на основе принципов, которые были предложены в соответствии с заявлениями президентов России, США и Франции в период с 2009 по 2013 годы. Посмотрим, какой результат даст этот трехсторонний контакт. Наша сторона будет проводить самый заинтересованный и активный диалог», – сказал он.
16 мая в Вене состоялась встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева. Встреча продлилась около двух часов, кроме президентов Армении и Азербайджана, в ней приняли участие также главы МИД Франции и России Арлем Дезир и Сергей Лавров, госсекретарь США Джон Керри, сопредседтели Минской группы ОБСЕ и личный представитель председтеля ОБСЕ Анджей Каспршик. Это была первая встреча Саргсяна и Алиева с обострения ситуации в Нагорном Карабахе в апреле.