15 Հունիս 2016 - 09:21 AMT
Հայաստանը այն 21 պետությունների թվում է, որոնք ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի փոխնախագահությունը կստանձնեն ՄԱԿ ԳՎ 71-րդ նստաշրջանում:
Հայաստանն ընտրվել է Արևելյան Եվրոպայի երկրներից:
Արևմտյան Եվրոպայից ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի փոխնախագահ երկրների շարքում ընտրվել են Բելգիան և Գերմանիան: Կոնգոն, Կոտ դ’Իվուարը, Ջիբուտին, Մավրիտանիան, Նիգերիան և Զամբիան ընտրվել են Աֆրիկայից: Բանգլադեշը, Նեպալը, Սոլոմոնյան կղզիներն ու Թուրքմենստանը` Ասիայի և Խաղաղ օվկիանոսի տարածաշրջանից, Բահամյան կղզիները, Բելիզն ու Էլ Սալվադորը` Լատինական Ամերիկայի և Կարիբյան ծովի ավազանի տարածաշրջանից, ասվում է ՄԱԿ պաշտոնական կայքում:
21 փոխնախագահների թվում են նաև ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամները` Չինաստանը, Ֆրանսիան, Ռուսաստանը, Միացյալ Թագավորությունը և Միացյալ Նահանգները:

Армения в списке 21-го государства, которому перешло вице-председательство на 71-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Кроме Армении, вице-председателями Генассамблеи ООН посредством закрытого голосования, состоявшегося в штаб-квартире ООН, стали еще 20 стран. Армения выбрана среди стран Восточной Европы.
Из Западной Европы избраны Бельгия и Германия. Конго, Кот д'Ивуар, Джинути, Мавритания, Нигерия и Замбия избраны из африканских стран; Бангладеш, Непал, Соломоновы острова и Туркменистан — из азиатско-тихоокеанского региона; Багамские острова, Белиз и Эль Сальвадор — из Латинской Америки и Карибского бассейна, сообщается на официальном сайте Организации объединенных наций.
В число 21 вице-председателя ООН входят также пять постоянных членов Совбеза ООН — Китай, Франция, Россия, Великобритания и США.
Читайте также: ООН предлагает помощь в сборе информации о потребностях в области прав человека в зоне карабахского конфликта