16 Հունիս 2016 - 12:36 AMT
Թուրքիայի արդարադատության նախարարությունը պահանջել է մերժել Մեծի տանն Կիլիկիո կաթողիկասորանի՝ Սիսի նախկին կաթողիկոսարանի վերադարձի վերաբերյալ հայցը Սահմանադրական դատարան:
Ինչպես հայտնում է Մեծի տանն Կիլիկիո կաթողիկոսարանը, ՍԴ-ն ցանկացել է լսել երկրի արդարադատության նախարարության տեսակետը, որն էլ պահանջել է մերժել հայցը:
Հայկական կողմն ի պատասխան իր մեկնաբանություններն է ներկայացրել Թուրքիայի ՍԴ՝ հղվելով պատմական ու իրավական հիմնավորումների վրա: Ակնկալվում է, որ ՍԴ-ն որոշում կկայացնի՝ Թուրքիայի արդարադատության նախարարության ու հայկական կողմի պատասխանի հիման վրա:
Ներկայացված հայցը պահանջում է վերականգնել սեփականատիրոջ իրավունքը Սբ Սոֆիայի տաճարի, ինչպես նաև Սիսի կաթողիկոսարանի նկատմամբ, որը 1293-1921թթ. ընթացքում եղել է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսարանի նստատեղը: Հայցի բովանդակությունը շատ պարզ է ու պահանջում է վերջնականապես վերադարձնել անշարժ գույքը, վերակառուցել այն` կրոնական նպատակներով օգտագործելու համար:
Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանում Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության ներկայացված հայցով հարուցած դատական գործի միակ նպատակը հայ եկեղեցու կալվածքների վերադարձն է, 2015-ի հունիսին հայտարարել էր Կիլիկիայի հայոց կաթողիկոս Արամ Ա-ի թուրք փաստաբան Ջեմ Սաֆուօղլուն: «Թեև դատական հայցով պահանջվել է 100 մլն թուրքական լիրա՝ որպես եկեցեղապատկան գույքի դիմաց փոխհատուցում, դրամական փոխհատուցման պահանջը ընդամենը իրավաբանական անհրաժեշտություն է եղել, որն առաջանում է Թուրքիայի սահմանադրական դատարան դիմում ներկայացնելու կարգից ելնելով: Մեր պահանջը երբեք չի հիմնվել դրամական փոխհատուցման պայմանի վրա: Մեր հայցի միակ նպատակը գույքի վերդարձն է: Եթե այս հարցում դատարանի որոշումը մեր օգտին լինի, դա մեծապես կնպաստի նաև այլ եկեղեցիների և վանական համալիրների գույքի վերադարձին», – ասել է Սաֆուօղլուն:
2015-ի մայիսի 11-ին Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը հայտարարել է, որ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը նույնպես Թուրքիայից կարող է պահանջել Հայոց ցեղասպանության տարիներին եկեղեցուց բռնազավթված սեփականությունը վերադարձնել:

Министерство юстиции Турции отказалось обсуждать иск в Конституционный суд с требованием о возвращении исторической резиденции Киликийского католикосата в Сисе.
Как передает Католикосат Великого Дома Киликийского, Конституционный суд Турции запросил заключение министерства юстиции страны, которое в письме от 11 мая 2016 года отказало в обсуждении иска. После этого Конституционный суд Турции дал Католикосату Великого Дома Киликийского 15 дней, чтобы подготовить ответ на отказ Минюста Турции.
27 апреля 2015 года, после 100-летней годовщины Геноцида армян Католикосат Великого Дома Киликийского подал иск в Конституционный суд Турции с требованием вернуть историческую резиденцию католикосата в Сисе. 100-страничный иск, основанный на исторических, религиозных, политических и юридических данных, с прикрепленными к нему документами и свидетельствами прояснял принадлежность католикосата в Сисе, его роль в жизни проживающих в Османской империи армян, а также то, как католикос Саак II и духовенство были сосланы, а католикосат был присвоен государством.
Группа адвокатов католикосата подготовила за этот срок ответ и передала его в Конституционный суд Турции. В ответе представлена необоснованность и противоречивость доводов Минюста Турции, подтверждается требование о возвращении исторической резиденции католикосата в Сисе его законному владельцу – Католикосату Великого Дома Киликийского.
Ожидается, что Конституционный суд Турции вынесет решение, основываясь на отказе Минюста страны и ответе Католикосата Великого Дома Киликийского.