17 Հունիս 2016 - 13:30 AMT
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կմասնակցեն հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը: Այս մասին հայտնել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ Պիեռ Անդրիոն:
«Ես նույնպես կմասնակցեմ այս հանդիպմանն, ինչպես ռուս և ամերիկացի համանախագահները: Իհարկե, մեծ ակնկալիքներ ունենք այդ հանդիպումից: Հույս ունենք, որ դրա ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները կվերականգնեն փոխադարձ վստահությունն ու հակամարտութան կարգավորման մեջ առաջընթաց կգրանցեն», – ասել է ֆրանսիացի համանախագահը, APA-ին հղումով գրում է Aysor.am-ը:
ԵԱՀԿ-ն չի մասնակցում ղարաբաղյան կարգավորման գծով եռակողմ գագաթնաժողովի նախապատրաստմանը: Այդ մասին հունիսի 15-ին հայտնել է ԵԱՀԿ մամուլի հետ կապերի բաժնի ղեկավարի պաշտոնակատար Նատաշա Ռաջակովիչը: Նա ձեռնպահ է մնացել մեկնաբանություններից և չի պատասխանել հանդիպման օրվա մասին հարցին:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի կունենա Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի, Վլադիմիր Պուտինի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումը: Հանդիպման թեման է լինելու ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը: Այդ մասին է հայտնել Վլադիմիր Պուտինի օգնական Յուրի Ուշակովը՝ հավելելով, որ եռակողմ հանդիպումից առաջ ՌԴ նախագահն առանձին հանդիպումներ է ունենալու Սարգսյանի և Ալիևի հետ:
Կարդացեք նաև՝ Շարմազանով. ՀՀ, Ադրբեջանի և ՌԴ նախագահների հանդիպումը ԵԱՀԿ-ի հետ տարաձայնության առիթ չի դառնա

17 Июнь 2016 - 12:56 AMT
Французский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Пьер Андрие примет участие во встрече президентов Армении, Азербайджана и России, которая планируется 20 июня в Санкт-Петербурге.
«Я также приму участие в этой встрече, как российский и американский сопредседатели. Конечно, у нас большие ожидания от этой встречи. Надеемся, что в ходе встречи президенты Азербайджана и Армении восстановят взаимное доверие и добьются прогресса в урегулировании конфликта» – отметил Андрие, передает Aysor.am.
Ранее стало известно, что Серж Саргсян, Владимир Путин и Ильхам Алиев, а также американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик 20 июня в Санкт-Петербурге обсудят урегулирование конфликта в Нагорном-Карабахе.
В свою очередь, посол США в Азербайджане Роберт Секута заявил, что Вашингтон поддерживает усилия по достижению всеобъемлющего мирного соглашения по карабахскому конфликту.
Читайте также:Шармазанов: Трехсторонняя встреча по Карабаху не станет поводом для разногласий с ОБСЕ