18 Հունիս 2016 - 08:24 AMT
ԵՄ-ում Թուրքիայի մշտական ներկայացուցչությունն առանց քննարկման վերադարձրել է Եվրախորհրարանի զեկույցը Թուրքիայում եվրաինտեգրման առաջընթացի մասին, որը ստացել էր հունիսի 17-ին, Հայոց ցեղասպանության մասին հիշատակման պատճառով, հայտնում է Daily Sabah-ը:
Դիվանագիտական աղբյուրները հայտնել են, որ 2016-ի ապրիլին ընդունված Եվրախորհրդարանի զեկույցը, որին կողմ էր քվեարկել 375 պատգամավոր և որն ուղարկվել էր Թուրքիայի մշտական ներկայացուցչություն, միանգամից մերժվել է առանց քննարկման`Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հորդորի պատճառով:
Նույն պատճառով Թուրքիան վերադարձրել էր նախորդ զեկույցը`2015-ին:
ԵՄ գծով թուրք նախարար Վոլկան Բոզքիրն ավելի վաղ արդեն հայտնել էր, որ Թուրքիան չի ճանաչում զեկույցն ու չի ընդունի այն: «Թուրքիան կմերժի Եվրախորհրդարանի զեկույցը, եթե այնտեղ հիշատակում լինի Հայոց ցեղասպանության մասին: Ցավոք, այս զեկույցում ևս նմանատիպ հղում կա: Ուստի մենք չենք ճանաչում զեկույցն ու հետ կվերադարձնենք այն»,-ասել է Բոզկիրը:
Ապրիլի 15-ին Եվրախորհրդարանն ընդունել է Եվրամիության անդամակցությանը ձգտող Թուրքիայի առաջընթացի գնահատման տարեկան՝ 2015-ի զեկույցը, որտեղ ներառված է Հայոց ցեղասպանություն ձևակերպումը: Փաստաթղթում հղում է կատարված նախորդ կոչերին, որտեղ Եվրախորհրդարանը հորդորում էր Անկարային մեկ դար առաջ Օսմանյան Թուրքիայում հայերի կոտորածները ճանաչել ցեղասպանություն։
Եվրախորհրդարանում ապրիլի 14-ին Թուրքիայի առաջընթացի գնահատման զեկույցը ընդունվել է կողմ և դեմ ձայների մեծ տարբերությամբ․ կողմ են քվեարկել 375, դեմ՝ 133 պատգամավորներ։
Միջազգային գործակալությունները նշում են, որ Թուրքիայի առաջընթացի գնահատման զեկույցը բավականին խիստ է։ Հայոց ցեղասպանության հարցը ներառելուց բացի, Եվրախորհրդարանը Թուրքիայի կառավարությանը խստորեն քննադատել է մարդու իրավունքների, խոսքի, մամուլի ազատության, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության սկզբունքներից նահանջելու համար:

Постоянное представительство Турции в ЕС вернуло доклад Европарламента о прогрессе Турции в сфере евроинтеграции, полученный 17 июня, без рассмотрения из-за упоминания о Геноциде армян, передает Daily Sabah.
Дипломатические источники сообщили, что доклад, принятый Европарламентом в апреле 2016 года 375 голосами «за» и направленный в постоянное представительство Турции, сразу был отклонен даже без рассмотрения из-за содержащегося в нем призыва признать геноцидом массовые убийства армян в Османской империи в 1915.
Турция по той же причине весной 2015 года вернула предыдущий доклад.
Министр по делам ЕС Волкан Бозкыр уже заявлял, что Турция не признает доклад и вернет его.
«Турция будет отклонять доклад Европарламента в случае включения каких-либо упоминаний о Геноциде армян. К сожалению, и в нынешнем докладе имела место схожая ссылка. Поэтому мы не признаем доклад и возвратим его обратно»,- отметил Бозкыр.
Европейский парламент в ходе пленарного заседания 15 апреля 2015 года после обсуждения на тему 100-летней годовщины Геноцида армян единогласно одобрил резолюцию «О провозглашении 24-го апреля в Евросоюзе Днем памяти жертв Геноцида армян».
Резолюцией предусматривается принятие соответствующих документов парламентами всех стран-членов ЕС. На обсуждении проекта резолюции депутаты Европарламента призвали Турцию признать Геноцид армян.
Постоянное представительство Турции в ЕС 30 апреля 2015 года отправило назад решение Европарламента о Геноциде армян, которое 29 апреля было передано постпредству для направления его в Анкару. Постпредство Турции в Брюсселе в письме Европарламенту отметило, что «не принимает выдвинутые в решении предложения».