18 Հունիս 2016 - 10:28 AMT
Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 18-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված Արցախում զբոսաշրջության զարգացմանն առնչվող հարցերին: Համապատասխան զեկույցով հանդես է եկել ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շահվերդյանը։
ԼՂՀ նախագահն ընդգծել է, որ զբոսաշրջությունը ԼՂՀ հանրապետության սոցիալ-տնտեսական զարգացման առանցքային ոլորտներից է, որը նաև հանդիսանում է Արցախն արտաքին աշխարհին ճանաչելի դարձնելու և Հայրենիք-Սփյուռք կապերն ամրապնդող կարևոր միջոցներից մեկը:
Բակո Սահակյանը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել քննարկված հարցերի պատշաճ լուծման ուղղությամբ:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հայտնում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:
Ավելի վաղ ԼՂՀ վարչապետի մամլո խոսնակը Արտակ Բեգլարյանը հայտարարել էր նոր նախաձեռնության մասին` կոչ անելով ամառային արձակուրդն անցկացնել Արցախում և մասնակցել #ԵկԱրցախ ֆլեշմոբին:
Վերջին տարիներին ԼՂՀ զբոսաշրջության ոլորտում զգալի առաջխաղացում է արձանագրվել: Վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ 2007 թվականից ի վեր ԼՂՀ օտարերկրյա քաղաքացիների այցելությունների թիվը մինչև 2013 թվականը միջին հաշվով աճում էր 40%: Նշված վիճակագրական տվյալները վերաբերում են միայն ԼՂՀ այցելած օտարերկրյա քաղաքացիներին, իսկ ՀՀ քաղաքացիները այդ վիճակագրության մեջ չեն ընդգրկվում: Ըստ ԼՂՀ ԿԱ զբոսաշրջության և պատմական միջավայրի պահպանության վարչության դիտարկումների՝ ԼՂՀ-ում 2014 թվականին զբոսաշրջիկները գրեթե 6,4 միլիոն դոլարին համարժեք գումար են ծախսել:
2015-ին The Guardian-ն Արցախն ընդգրկել էր ամենաարկածային վայրերի ցանկում, որտեղ կարելի է անցկացնել արձակուրդը: Բրիտանական զբոսաշրջային Regent Holidays ընկերությունը տուրիստական ուղեգրեր է առաջարկում Երևանով դեպի Լեռնային Ղարաբաղ:

18 июня президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян созвал рабочее совещание, посвященное вопросам развития туризма в Карабахе.
С соответствующим докладом выступил заместитель министра экономики НКР Сергей Шахвердян.
Глава государства подчеркнул, что туризм является одной из ключевых сфер социально-экономического развития республики и важным способом представления Карабаха внешнему миру, укрепления связей между страной и диаспорой.
Бако Саакян дал конкретные поручения по надлежащему решению обсужденных вопросов.
В совещании приняли участие премьер-министр НКР Араик Арутюнян и другие должностные лица, сообщает Главное информационное управление аппарата президента НКР.
В последние годы в сфере туризма в Нагорно-Карабахской Республике наблюдается ощутимый прогресс, а тот факт, что Арцах является частью международного туризма, уже говорит о серьезных достижениях в этой сфере.Согласно статистическим данным, с 2007 по 2013 годы число иностранцев, посещающих НКР, в среднем ежегодно увеличивалось на 40%. Эти статистические данные относились лишь к иностранным гражданам, посетившим НКР, а граждане РА в эту статистику не включены.Туризм является крупным источником привлечения в страну иностранной валюты. Так, согласно данным Управления по туризму и охране исторической среды при правительстве НКР, в 2014 году иностранные туристы потратили в Арцахе сумму, эквивалентную $6,4 млн.
За последние 10 лет НКР участвовала и продолжает участвовать в ряде международных туристических выставок в Берлине, Лондоне, Москве, Париже, Милане, Римини, Мадриде.