20 Հունիս 2016 - 08:47 AMT
Ռուսաստանի ոչ բոլոր քաղաքացիները գիտեն հայերի և հրեաների ոչնչացման մասին: Դա պարզել է «Լևադա-կենտրոնը: Հարցման մասնակիցների մեկ տասներորդը կարծում է, որ երկու ժողովրդների ոչնչացման մասին պատմությունները »զգալիորեն չափազանցված են»:
«Լևադա-կենտրոնի» հարցման մասնակիցների 50%-ն է համարում, որ 1914-1923թթ. Թուրքիայում ոչնչացրել են հայերին: 13%-ն այդ գնահատականը «չափազանցված է» համարում, 22%-ը Հայոց ցեղասպանության մասին ընդհանրապես չի լսել, իսկ 12%-ը դժվարացել է պատասխանել: «Լևադա-կենտրոնի» փոխտնօրեն Ալեքսեյ Գրաժդանկինը կարծում է, որ քաղաքացիները պատրաստ չեն խորանալու հետխորհրդային տարածքում իրենց դաշնակցի «պատմության ծանր բեռի մեջ»:
«Եթե ինչ-որ մեկը մի բան չգիտի, դա, հավանաբար, առավելապես դպրոցական կրթության խնդիր է»,-ասել է ՌԳԱ Ռուսական պատմության ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ Սերգեյ Ժուրավլյովը: Հրեաների բնաջնջման մասին ռուսաստանցիները գիտեն պատմության դպրոցական դասագրքերից: «Հայոց ցեղասպանության մասին հարցն ավելի բարդ է»,-ասել է Ժուրավլյովը, քանի որ «մնում է վիճահարույց ու սուր, որի պատճառով Հայաստանն ու Թուրքիան մինչ օրս չունեն դիվանագիտական հարաբերություններ»:
ՌԴ քաղաքացիների 69%-ն է վստահ, որ Գերմանիայում և գրավյալ երկրներում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին միտումնավոր ոչնչացրել են հրեաներին: «Այդպես են պատասխանում սովորական մարդիկ: Հակասեմականությունը դեռ չի վերացել, թեև դա ամենասուր խնդիրը չէ: Հրեաներն իրենք են հրահրել, շատ են խոսում` կենցաղային մակարդակով գերակշռում է այս կարծիքը»,-ասել է «Լևադա-կենտրոնի» փոխտնօրեն Ալեքսեյ Գրաժդանկինը, հայտնում է «Կոմերսանտը»:
Հարցման մասնակիցների մի մասն ընդհանրապես չգիտի ինչ պատասխանել` 12%-ը դժվարացել է պատասխանել, 9%-ը հայտարարել է, որ ոչինչ չի լսել գերմանացիների կողմից հրեաների նպատակադրված ոչնչացման մասին:
ՌԴ Պետդուման ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 1995-ին:
Հայոց ցեղասպանության հերքման համար պատասխանատվության վերաբերյալ օրինագիծը ներկայացվել էր Ռուսաստանի Պետական դումայում 2015 թցականի նոյեմբերի 25-ին, Թուրքիայի կողմից ռուսական Սու-24 ռմբակոծիչի ոչնչացման հաջորդ օրը: ՌԴ Պետդումայի փոխնախագահ, Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն սահմանելու մասին օրինագծի համահեղինակ Նիկոլայ Լևիչևը PAN-ի հետ զրույցում, մեկնաբանելով մտավախությունները, որ օրինագիծն այս կամ այն պատճառով կարող է չհաստատվել կամ միտումնավոր «չընդունվել», հայտարարել էր, թե «ավելի բարենպաստ պայմանների սպասելու դեպքում, գուցե, ստիպված լինեինք սպասել մեկ այլ «կլոր» տարելիցի»:
2016-ի մարտին ՌԴ կառավարությունն ու Բարձրագույն դատարանը բացասական եզրակացություն են տվել Հայոց ցեղասպանության եղելության ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն նախատեսող օրինագծին:

20 Июнь 2016 - 08:39 AMT
О Геноциде армян и евреев в первой половине ХХ века знают не все граждане России. Об этом свидетельствуют данные опроса «Левада-центра». Так, 69% граждан уверены, что в Германии и на оккупированных ею территориях в годы Второй мировой целенаправленно истреблялись евреи. Около десятой части респондентов считают, что рассказы об уничтожении представителей обоих народов значительно преувеличены. В «Левада-центре» говорят, что среди россиян «антисемитизм никто не отменял», пишет «Коммерсантъ».
50% респондентов «Левада-центра» считают, что в те годы действительно истреблялась целая нация, 13% называют такую оценку преувеличенной, 22% о Геноциде не слышали, а 12% просто затруднились с ответом социологам.
«Граждане не готовы вникать в тяжелый груз истории своих союзников на постсоветском пространстве», – заявил заместитель директора «Левада-центра» Алексей Гражданкин.
Президент Владимир Путин на церемонии поминовения жертв Геноцида в апреле 2015 года назвал геноцид армян одной из самых страшных трагедий в истории человечества.
«Более 1.5 млн мирных людей были убиты, искалечены. Свыше 600 тысяч изгнаны из родных домов, подверглись массовым репрессиям»,— сказал он.
О Геноциде армян стали чаще вспоминать и депутаты на фоне ухудшения отношений с Турцией, после того как на границе с ней был сбит российский бомбардировщик Су-24.
«Если кто-то о чем-то ничего не знает, то проблема, скорее всего, в школьном образовании»,— заявил заместитель директора Института российской истории РАН Сергей Журавлев.
Он отметил, что о массовом истреблении евреев россиянам известно по школьному курсу отечественной истории, тем более что многие евреи, которые были уничтожены, проживали на оккупированных территориях Советского Союза.
По мнению Журафлева, вопрос о Геноциде армян сложнее и острее, из-за чего Армения и Турция до сих пор не устанавливают дипломатических отношений.
По итогам опроса, не все граждане верят, что в нацистской Германии осуществлялась политика уничтожения евреев. 69% считают, что в те годы действительно истреблялась целая нация. 10% респондентов заявили, что рассказы об этом преувеличены.
«Так отвечают обычные люди. Антисемитизм никто не отменял, хотя сейчас это не самая острая проблема,— заявил заместитель директора «Левада-центра» Алексей Гражданкин.— «Евреи сами нарвались, много кричат» — на бытовом уровне эти убеждения у людей укоренились».
По словам Гражданкина, при советской власти для большинства этой проблемы не было и акцентов не делалось.
Часть респондентов вообще не знают, как отвечать на вопрос: 12% затруднились ответить, 9% заявили, что ничего не слышали о целенаправленном уничтожении евреев немцами.
Ранее российский аналитический «Левада-центр» провел опрос с целью выяснить, как граждане России относятся к разным странам, кого считают друзьями и врагами.В числе 5 стран, которых можно назвать друзьями или союзниками России, чаще всего называли Белоруссию (50%), Казахстан (39%) и Китай (34%), далее следует Индия (18%). Армения (13%) замыкает пятерку стран, наиболее дружественно настроенных к России, по мнению опрошенных россиян. Азербайджан назвали всего 7% опрошенных.