21 Հունիս 2016 - 11:12 AMT
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն (ՄՕԿ) ցանկանում է համակարգել ջանքերն, ուղղված մարզիկների պաշտպանությանը, որոնք խթանիչներ չեն օգտագործել: Այդ մասին հայտարարել է ՄՕԿ նախագահ Թոմաս Բախը:
Լոզանում անցնում է Օլիմպիական գագաթնաժողովն առաջատար սպորտային միջազգային ֆեդերացիաների ղեկավարների մասնակցությամբ, որտեղ քննարկվում է մարզիկների հանդեպ հավաքական պատասխանատվության նպատակահարմարությունը` նրանց ազգային ֆեդերացիաների ղեկավարների կամ հայրենակից մարզիկների խախտումների համար, գրում է «Կոմերսանտը»:
Այդ համատեքստում քննարկվել է նաև Ռիո դը Ժանեյրոյի օլիմպիադային ռուս աթլետների մասնկացության հարցը, որոնք մի շարք աղմկահարույց դոպինգային սկանդալների պատճառով կարող են զրկվել մասնակցության իրավունքից, քանի որ հունիսի 17-ին IAAF-ն ուժի մեջ թողեց Թեթև աթլետիկայի համառուսաստանյան ֆեդերացիայի որակազրկումը: «Մենք ցանկանում ենք համակարգել մեր ջանքերը` պաշտպանելու համար «մաքուր» մարզիկներին»,-ասել է Բախը:
Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիան հրապարակել է այն մարզիկների անունները, որոնք ժամանակավորապես որակազրկվել են: Ծանրամարտիկներից 7-ի մոտ 2008-ի Պեկինի Օլիմպիական խաղերի ժամանակ վերցված արյան մեջ դոպինգ է հայտնաբերվել՝ հավելյալ զննման արդյունքում: Այդ մարզիկների թվում է Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն և Լոնդոնի օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Հռիփսիմե Խուրշուդյանը:

Международный олимпийский комитет (МОК) хочет координировать свои усилия по защите спортсменов, которые не употребляли допинг. Об этом заявил президент МОК Томас Бах.
В Лозанне проходит Олимпийский саммит с участием руководителей ведущих международных спортивных федераций, где обсуждается вопрос целесообразности применения коллективной ответственности по отношению к спортсменам за нарушения руководителей их национальных федераций или спортсменов-соотечественников, пишет «Коммерсантъ».
В контексте этой темы обсуждается также вопрос участия в Олимпийских играх 2016 года в Рио-де-Жанейро российских легкоатлетов, которые по причине ряда громких допинговых скандалов не смогут представлять свою страну на соревнованиях, поскольку 17 июня IAAF оставила в силе дисквалификацию Всероссийской федерацией легкой атлетики (ВФЛА).
«Мы хотим координировать наши усилия по защите «чистых» спортсменов», – сказал Бах.
Ранее Международная федерация тяжелой атлетики опубликовала имена временно дисквалифицированных спортсменов, подозреваемых в использовании запрещенных препаратов.В списке также оказалась двукратная чемпионка Европы по тяжелой атлетике, бронзовая медалистка Олимпийских игр в Лондоне Рипсиме Хуршудян.В ее допинг-пробе был обнаружен запрещенный препарат станозолол.