22 Հունիս 2016 - 11:04 AMT
Հունիսի 23-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը կքննարկի արտաքին հատկացումների, այդ թվում Հայաստանին, հարցերը: Ներկայացուցիչների պալատի ենթահանձնաժողովին հանձնարարված է կազմել 2017-ի ֆինանսական տարում Հայաստանին ցուցաբերվող արտաքին օգնության օրինագիծը և ներկայացնել Կոնգրեսին ու Սենատին, հայտնում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA):
Սենատում օրինագծի քննարկման ամսաթիվը չի հաստատված, սակայն, ակնկալվում է, որ հավանաբար սկզբնական քննարկումը Կոնգրեսի երկու պալատում տեղի կունենա մոտ ապագայում:
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը ԱՄՆ արտաքին օգնության գերակա ուղղությունների թվում նշել է Լեռնային Ղարաբաղին առնվազն 5 մլն դոլար ֆինանսական օգնությունը, որն ուղղված է լինելու հումանիտար և զարգացման ծրագրերին, այդ թվում՝ Լեդի Քոքսի վերականգնողական կենտրոնի արդիականացմանն ու ընդլայնմանը:
Բացի այդ, առաջարկվում է զրոյացնել Ադրբեջանին ԱՄՆ կողմից հատկացվող օգնությունը, քանի դեռ այդ երկրի նախագահը համաձայնություն չի տվել դիպուկահարներին և ծանր զինատեսակները հետ քաշելու մասին սենատորներ Ռոյսի և Էնգելի պայմաններին: Առաջարկվում է Հայաստանին առնվազն 40 մլն դոլար հատկացնել առևտրային և ներդրումային հարաբերությունների զարգացման համար և արտահերթ կարգով առնվազն 10 մլն դոլար հատկացնել Մերձավոր Արևելքից Հայաստան ժամանած մոտ 20 հազար սիրիացիներին տեղավորելու համար:
Ավելի վաղ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Թոմաս Մելիան հայտարարել է, որ 2017-ին Սպիտակ տան կողմից առաջարկված պետբյուջեի նախագծի համաձայն, Հայաստանին ուղղվող ամերիկյան օգնությունը պետք է աճի 22 տոկոսով, կազմելով 22 միլիոն դոլար: Դրանից բացի Միացյալ Նահանգները 3 միլիոն դոլարից ավելի տրամադրելու է Հայաստանի ռազմական և իրավապահ համակարգերի զարգացման համար:
2016-ի փետրվարին ԱՄՆ-ի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) դիմել է Միացյալ Նահանգների իշխանություններին` պահանջելով ավելացնել Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղին տրամադրվող ֆինանսական օգնության չափը, ինչպես նաև ամրապնդել հայ-ամերիկյան առևտրային կապերը: ANCA-ի պահանջները ներկայացվել են այն բանից հետո, երբ նախագահ Բարաք Օբաման հրապարակել է 2017 ֆինանսական տարվա բյուջեի նախագիծը:Օբամայի առաջարկով՝ Հայաստանին որպես տնտեսական օգնություն պետք է տրամադրվի $22.412.000, ինչը 22%-ով բարձր է նախորդ տարվա հատկացումից: Ինչ վերաբերում է հարևան Ադրբեջանին, ապա Միացյալ Նահանգների նախագահն առաջարկել է այդ երկրին տրամադրել $10.936.000:

23 июня члены Палаты представителей США рассмотрят вопросы внешней помощи, в том числе Армении. Комитету Палаты представителей поручено составить проект внешней помощи Армении в 2017 году и представить в Конгресс и Сенат США, передает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA).
Пока дата рассмотрения данного законопроекта Сенатом не установлена, однако ожидается, что первоначальное рассмотрение в обеих палатах Конгресса, скорее всего, состоится в ближайшее время, в середине июля.
Среди приоритетов внешней помощи на 2017 год ANCA предлагает выделить $5 млн Нагорному Карабаху на реализацию гуманитарных и развивающих программ, в том числе на срочную модернизацию и расширение Реабилитационного Центра им. Леди Кокс.
Кроме этого, ANCA призывает Палату представителей и Сенат США поддержать армян также в других сферах:
- отменить военную помощь Азербайджану до тех пор, пока он не примет условия Ройса и Энгеля;
- выделить Армении по меньшей мере $40 млн на развитие торговых и инвестиционных отношений;
- выделить Армении по меньшей мере $10 млн на размещения около 20 тысяч беженцев из Сирии и Ближнего Востока.
Комитет ANCA в феврале 2016 года обратился к властям США с требованием увеличить размер финансовой помощи, оказываемой Армении и Нагорному Карабаху, а также укрепить армяно-американские торговые связи. Требования ANCA были выдвинуты после того, как президент Барак Обама опубликовал проект бюджета на 2017 финансовый год. По предложению Обамы, Армении, в качестве экономической помощи, должно быть предоставлено $22,412 млн, эта сумма на 22% больше средств, выделенных в 2015 году. Что касается соседнего Азербайджана, то президент США предложил предоставить этой стране $10,936 млн.