ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հռոմի պապի Հայաստան այցին ընդառաջ հարցազրույց է տվել «Ռադիո Վատիկան»-ին, որում, մասնավորապես, անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ գործընթացին:
Ինչպես գրում է Panorama.am-ը, Սերժ Սարգսյանը, մասնավորապես, ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով:
«Իհարկե մինչև ապրիլյան իրադարձությունները մենք խոսում էինք այն մասին, որ խնդիրը պետք է լուծվի փոխզիջումների հիման վրա: Այժմ մարդիկ մի քիչ դժվար են ընկալում թե ինչպես կարելի է փոխզիջումների գնալ մի երկրի հետ, որը խախտեց իր միջազգային պարտավորությունները», – ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:
«Այնուհանդերձ, ես համոզված եմ, որ մենք պետք է գտնենք լավագույն ճանապարհը: Լավագույնը ոչ թե Ադրբեջանի համար, լավագույնը ոչ թե Հայաստանի համար, այլ լավագույնը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար և գտնելու ենք այդ լավագույն լուծումը, ես համոզված եմ դրանում, ինչը կբերի իհարկե մեծ զարթոնքի՝ ինչպես Ղարաբաղում, այնպես էլ Հայաստանում և սփյուռքում», – ասել է ՀՀ նախագահը:
Հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայացել է ՀՀ, ՌԴ և ԱՀ նախագահներ Սերժ Սարգսյանի, Վլադիմիր Պուտինի ու Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը: Դրա արդյունքներով կողմերն ընդունել են հայտարարություն:
Կարդացեք նաև. Ուորլիք. Նախագահները գիտակցում են՝ պատերազմն աղետ կլինի, Մոսկվային այն ևս պետք չէ
Մոսկվան «խեղաթյուրված մեկնաբանություններ» է որակել Բաքվի խոսքերը ԼՂ հակամարտության կարգավորման մասին

25 Июнь 2016 - 11:18 AMT
Президент Армении Серж Саргсян до начала визита Папы Римского Франциска в Армению дал интервью «Радио Ватикана», в котором, в частности, затронул тему урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Саргсян подчеркнул, что карабахский конфликт должен быть урегулирован исключительно мирным путем, пишет Panorama.am.
«Конечно, до апрельских событий мы говорили о том, что этот вопрос должен быть решен на основе компромиссов. Сейчас людям немного трудно понять, как идти на компромисс со страной, которая нарушила свои международные обязательства», – подчеркнул Саргсян.
«Тем не менее, я убежден, что мы должны найти наилучший путь. Наилучший не для Азербайджана и не для Армении, а для народа Нагорного Карабаха, и мы найдем это лучшее решение, я уверен в этом, что, конечно, вызовет большое пробуждение как и в Карабахе, так и в Армении и среди диаспоры»,- сказал президент.
В Константиновском дворце в Санкт-Петербурге завершилась встреча президента России Владимира Путина с президентом Республики Армения Сержем Саргсяном и президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.По итогам консультаций лидеры России, Армении и Азербайджана приняли совместное заявление.
Читайте также:МИД РФ: Трактовка администрации Алиева итогов встречи по Карабаху – «извращенные интерпретации»